Лист № 154 від 09.06.2020р., надає інформацію чи потрібно перераховувати середню зарплату після лікарняного під час щорічної відпустки.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію чи потрібно перераховувати середню зарплату після лікарняного під час щорічної відпустки.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про відпустки» щорічну відпустку належить перенести на інший період або подовжити, зокрема, в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.

Як працівник має повідомити роботодавця про своє бажання подовжити чи перенести відпустку, належить обумовити в локальних актах підприємства, наприклад, у правилах внутрішнього трудового розпорядку, в окремому наказі по підприємству тощо.

А щодо оплати часу другої частини відпустки після непрацездатності склалося два підходи.

Перший. Якщо працівник вирішує подовжити відпустку, тобто після закінчення тимчасової непрацездатності він не виходить на роботу, а використовує (догулює) залишок відпустки, то вважається, що відпустка — одна, тобто має місце одна подія, з якою пов’язано обчислення середнього заробітку. В такому разі працівнику оплачують період тимчасової непрацездатності, а відпускних не перераховують.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюють за згодою між працівником і роботодавцем. Тоді вважається, що відпусток — дві: перша — закінчується з початком непрацездатності, друга — розпочинається від дати, погодженої між працівником і роботодавцем. Відтак відпускні перераховують, і з працівника утримують їх частину, що припала на період тимчасової непрацездатності і на невикористану частину, а другу, не використану частину відпустки, оплачують по-новому, визначаючи нову середню зарплату на дату її надання.

Другий. Мінсоцполітики у листі від 21.03.2019 р. № 369/0/206-19 роз’яснило: якщо відпустку у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю подовжують і її друга частина припадає на наступний місяць після її первинного надання, середню зарплату слід розрахувати по-новому. Водночас, йдеться у листі, необхідно сторнувати суму відпускних, що припадають на дні тимчасової непрацездатності працівника, нарахувати допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та суму відпускних за календарні дні подовженої відпустки виходячи з нової середньої зарплати.

Тож  у випадку 1, і у випадку 2 з огляду на перший підхід працівнику слід оплатити дні тимчасової непрацездатності, а відпускних не перераховувати. З точки зору Мінсоцполітики, у випадку 1 відпускні слід перерахувати по-новому.

Оскільки обчислення середнього заробітку завжди пов’язано з настанням якоїсь події (відпустки, відрядження тощо), то у разі подовження відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю маємо одну таку подію, а не дві, як у випадку з перенесенням відпустки. Тому радимо скористатися все-таки першим підходом.

 

Голова МК профспілки                                                            О. Дзюба

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.