Лист №23 від 7.02.2019р., щодо оплати часу простою не з вини працівника, відповідальність роботодавця

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо оплати часу простою не з вини працівника, відповідальність роботодавця.

Відповідно до статей 21, 141 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) роботодавець повинен правильно організувати працю працівників, забезпечити працівникові умови праці, необхідні для виконання роботи, забезпечувати трудову й виробничу дисципліну, неухильно додержуватися законодавства про працю і правил охорони праці.

Якщо працівнику встановлено повний робочий час, який становить 40 годин на тиждень, а фактично він працює меншу кількість годин у зв’язку із відсутністю організаційних або технічних умов, то має місце простій не з вини працівника. Простій не з вини працівника відповідно до статті 113 КЗпП підлягає оплаті з розрахунку не менше від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Непроведення оплати часу простою не з вини працівника є порушенням законодавства про працю, за яке передбачена адміністративна та фінансова відповідальність.

Адміністративна відповідальність передбачена статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення і передбачає штраф у розмірі від 510 до 1700 грн, а у разі повторного вчинення або вчинення тих самих діянь щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда — від 1700 до 5100 грн.

Статтею 265 КЗпП передбачена фінансова відповідальність за порушення законодавства про працю. Оскільки оплата часу простою не з вини працівника є мінімальною державною гарантією в оплаті праці, сума штрафу складатиме 10 мінімальних заробітних плат за одного працівника, 41 730 грн».

Голова МК профспілки                                                      О. Дзюба

 

Tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.