Лист №24 від 7.02.2019р., щодо звільнення працівника за відсутність на своєму робочому місці

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо звільнення працівника за відсутність на своєму робочому місці.

      При звільненні працівника з ініціативи роботодавця відповідно до пункту 4 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) йдеться саме про відсутність на роботі, а не про відсутність на робочому місці. Наприклад, за наявності автоматизованої пропускної системи на прохідній підприємства можна автоматично зафіксувати прихід/вихід працівника на/з роботу(и) (його прохід на територію підприємства), і дані цієї системи будуть доказом виходу працівника на роботу. Однак він може й не дійти до свого робочого місця на території підприємства. У такому випадку це буде порушенням трудової дисципліни з боку працівника, за що на нього можна накласти дисциплінарне стягнення відповідно до статті 147 КЗпП, однак звільнити за прогул не можна.

Разом з цим зазначене порушення трудової дисципліни не вважатиметься саме «прогулом без поважних причин», за яке працівника можна звільнити відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП. Натомість його можна буде звільнити у встановленому порядку згідно з пунктом 3 статті 40 КЗпП (систематичне невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення).

Голова МК профспілки                                                    О. Дзюба

 

Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.