Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи «kadroland» чи можна оформити відпустку на один день.
Щорічну відпустку на прохання працівника можна поділити на частини будь-якої тривалості. Але є одна умова. Основна безперервна частина відпустки має становити не менше 14 календарних днів. Це правило закріплене у статті 12 Закон України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки).
Отже, ділити відпустку можна. І можна навіть надавати відпустку по одному дню. Достатньо лише дотриматися вказаної умови.
чи основна частина відпустки має бути надана до того, як будуть надані менші частинки
Відповідаємо: ні, й ще раз ні. Основна частина відпустки може бути надана в будь-який час. Тобто можна спочатку використати 14 календарних днів відпустки, а потім вибирати залишок. Або ж можна навпаки узяти якусь меншу частинку, а згодом використати оті безперервні 14 днів. Вказували на це свого часу й фахівці Мінсоцполітики. Зокрема у листах від 05.07.2013 № 290/13/116-13 та від 12.06.2018 № 1006/0/101-18 вони зазначали, що ця безперервна частина відпустки не обов’язково повинна бути першою.
Важливо лише слідкувати за тим, щоб за відповідний робочий рік можна було надати таку безперервну частину.
Хоча насправді може втрутитися фактор несподіванки. Так працівник, якому належало 24 дні відпустки на рік, може вже використати спочатку 10 днів. Згодом він може піти на місяць у відповідному робочому році у відпустку без збереження зарплати й не матиме за такий рік отієї безперервної частини у 14 календарних днів. Упевнені: порушення у такому разі немає – так склалася життєва ситуація.
Чи зобов’язаний роботодавець ділити відпустку
Як оформлювати відпустку працівника на один день
Надання відпустки на один день може бути:
- планове (до прикладу, працівникам за їх бажанням надають день відпустки на їх день народження);
- поза планом.
Від того про який випадок мова, залежить оформлення.
Якщо говоримо про планову відпустку, то її можна одразу передбачити у графіку відпусток.
У такому разі, роботодавець за два тижні до дати відпустки вручає працівникові повідомлення про відпустку (ч. 11 ст. 10 Закону про відпустки). А перед початком відпустки видають наказ про надання частини щорічної відпустки та виплачують відпускні.
Коли за графіком відпусток надання відпустки не передбачене, але працівник просить надати один день щорічної відпустки, то йому потрібно написати заяву, а роботодавцю видати наказ про надання частини відпустки та виплатити відпускні.
Які відпустки можна ділити та надавати по 1 дню
Підкреслимо: не всі відпустки підлягають поділу на частини. Насправді законодавство передбачає таку можливість виключно для щорічних основних та додаткових відпусток.
А отже, не можна, наприклад поділити на частини:
- відпустку на дітей (ст. 19 Закону про відпустки);
- відпустку учасникам бойових дій (ст. 162 Закону про відпустки).
Водночас відпустки без збереження заробітної плати, які надають за статтями 25 та 26 Закону про відпустки можна узяти хоч на один день. Для таких відпусток встановлені лише певні обмеження щодо кількості днів впродовж календарного року.
Висновки
- Надавати щорічну відпустку по одному дню можна. Головне дотримайтеся умови за якої працівник використає за робочий рік щонайменше 14 днів безперервної щорічної відпустки.
- Так безперервна частина відпустки не обов’язково повинна бути першою.
- Поділ щорічної відпустки на частини – право, а не обов’язок роботодавця.
- Оформлення одноденної відпустки залежить від того чи передбачено її надання графіком відпусток. Власне це стосується і надання більших частин щорічних відпусток.
Голова МК Профспілки Олександр ДЗЮБА