Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про пільги на здобуття освіти учасникам бойових дій та їхнім дітям.
Учасникам бойових дій та їхнім дітям законодавством України передбачено надання держ авної цільової підтримки для здобуття освіти в державних і комунальних навчальних закладах.
Перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, визначено статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
До таких осіб належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, … особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Статтею 12 цього Закону передбачено, що держава забезпечує учасникам бойових дій та їх дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.
Державна цільова підтримка надається у вигляді:
- повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
- соціальної стипендії;
- безоплатного забезпечення підручниками;
- безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних в закладах освіти;
- безоплатного проживання в гуртожитку.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.
Які документи необхідні для отримання пільг:
- посвідчення учасника бойових дій;
- посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
- посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих до досягнення ними 16-річного віку – довідка, яку видають матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблого, або опікуну);
- свідоцтво народження дитини;
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- довідка про реєстрацію місця проживання особи.
Державна цільова підтримка надається закладом освіти, до якого здобувача освіти зараховано в установленому порядку. Її надання припиняється у разі відрахування особи з такого закладу освіти.
Категорії осіб, які мають переваги щодо довгострокового пільгового кредитування для здобуття освіти (відповідно до постанови КМУ від 29.08.2018 № 673):
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти з інвалідністю, особи з інвалідністю I-III групи;
- діти з малозабезпечених або багатодітних сімей;
- особи та діти осіб, що визнані учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, постраждалими учасниками Революції Гідності;
- діти, один з батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- діти осіб, які загинули під час участі у Революції Гідності;
- діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;
- діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;
- вступники та здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, які вступають або навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі.
Перелік осіб, які мають право на отримання соціальних стипендій під час навчання визначено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1045.
Рішення про відмову у наданні державної цільової підтримки для здобуття освіти може бути оскаржено безпосередньо до керівника закладу освіти, а також до засновника закладу освіти та Міністерства освіти і науки України.
Голова МК профспілки О. Дзюба