Субсидії скоротять через зниження нормативів

Від 1 травня п. р. знизяться соціальні нормативи на тепло-, газо- і електропостачання. Уряд уже ухвалив відповідну постанову. Згідно документа, соціальні норми споживання газу знизяться з 5,5 до 5 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі. Знижено й нормативи споживання теплової енергії для централізованого опалення: з 0,0548 Гкал до 0,0432 Гкал на кв. м опалювальної площі.

Зменшення соціальних нормативів було однією з умов Міжнародного валютного фонду для отримання Україною наступного траншу кредиту.

Нормативи споживання знижують постійно впродовж останніх років. Більшість населення вже й не пригадує, що колись норматив споживання газу складав 11 куб. м. У нинішніх умовах пропонують всього 5.

Голова наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук пояснює: нормативи показують, скільки в середньому українці витрачають ресурсів на обігрів 1 кв. м житла. Експерт упевнений, що Уряду перед тим, як скорочувати норматив, потрібно було обґрунтувати такі розрахунки, деталізувати, на скільки і чому скоротилося споживання.

«Певна логіка в такому рішенні є. Норма – приблизний розрахунок того, скільки одна людина може витрачати води, електроенергії, газу, тепла. Цей норматив формується на основі розрахунків, які подають постачальники тепла і які підтверджує національний регулятор. Але Уряд повинен був пояснити, чому скорочують норми, показати розрахунки», – каже аналітик.

Експерти переконані, що зниження соціальних нормативів неодмінно призведе до скорочення субсидій. Наприклад, нинішня система субсидій покриває 330 куб. м на опалення помешкання площею 60 кв. м. Уже з наступного опалювального сезону комунальна знижка буде діяти тільки на 300 куб. м газу. Якщо ж продовжувати спалювати 330 кубометрів, доведеться за 30 кубів сплачувати самотужки. За чинним тарифом – більше 200 грн. Те саме з тепловою енергію. Якщо не скоротити споживання тепла, то на «додатковий» обсяг тепла субсидія не поширюватиметься.

Логіка є надзвичайно простою: чим нижчі соціальні норми, тим менше коштів буде компенсувати держава. Відповідно, чим менше грошей «відшкодує» держава, тим більше має сплатити кожна українська родина. Експерт Юрій Гаврилечко стверджує, що таким рішенням «Кабінет Міністрів заганяє себе в ситуацію, коли він сам буде змушений знизити ціну на газ». Адже рішення про зниження соціальних нормативів призведе до ще більшої заборгованості з комунальних тарифів. «У даній ситуації, – підсумував експерт, – Уряд занадто ризикує».

Коментар

Валентин Землянський, директор енергетичних програм центру світової економіки і міжнародних відносин нан україни:

«Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, зростатиме оплата. Щось покриє субсидія, а решту люди мають оплатити самі. Відтак перегляд нормативів дозволить державі заощадити на субсидіях для населення. Невідомо, скільки насправді споживається енергоносіїв. Але очевидно, що в держави немає коштів на субсидії».

 

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.