27-29 вересня 2017 року понад 80 представників профспілок освіти з країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) зібралися в Ризі на Круглий стіл Європейського комітету профспілок освіти регіону ЦСЄ.
Основною темою конференції стало розширення прав і можливостей профспілок освіти для подолання соціальної кризи.
Вітаючи учасників Круглого столу ЦСЄ, Президент ЄКПО Крістін Блоуер підкреслила ключові проблеми, що стоять перед вчителями і викладачами та їх профспілками в країнах Центральної та Східної Європи, які добре розуміють один одного в силу подібності географічного, політичного і філософського контекстів.
Окреслюючи тематику конференції, Європейський директор Сьюзан Флокен звернула увагу на такі проблеми, як скорочення інвестицій в освіту, відмова від ведення соціального діалогу і підрив колективних переговорів. Щоб стимулювати дискусію, пані Флокен попросила учасників сформулювати конкретні дії профспілок освіти з соціальної інтеграції мігрантів і біженців в освітнє та соціально-економічне середовище в тій чи іншій країні і поставила питання про те, чи можуть і чи повинні профспілки освіти робити більше для забезпечення вчителів та інших працівників освіти компетенціями, які необхідні їм для задоволення зростаючих потреб суспільства.
З огляду на соціальну кризу, яка спостерігається сьогодні, учасники торкнулися проблем, що перешкоджають наданню якісної освіти в регіоні ЦСЄ, таких як скорочення бюджетних асигнувань, повзуча приватизація, низький соціальний статус вчительської професії в країнах ЦСЄ, які все більше ускладнюють залучення і утримання молоді в цій професії, а також необхідності профспілкового об’єднання працівників освіти і оновлення профспілок. Вони зосередилися на загрозі загальним демократичним цінностям, що склалася в ряді країн ЦСЄ, а також на ролі освіти як найголовнішого інструменту боротьби з екстремізмом і насильством.
У декларації Круглого столу профспілки освіти країн ЦСЄ домовилися діяти спільно з метою:
- Домагатися залучення стабільних інвестицій в освіту і протидіяти будь-яким спробам приватизації освіти і в сфері освіти;
- Зміцнювати, підтримувати і відновлювати ефективний соціальний діалог в секторі освіти країн ЦСЄ;
- Підтримувати свої членські організації в забезпечення демократичною освітою і формуванні громадянської позиції;
- Провести ряд конкретних дій по боротьбі з екстремізмом і насильством, а також забезпечити додаткову і безперервну професійну підготовку вчителів і викладачів для освітньої роботи з мігрантами;
- Активно займатися підвищенням престижності вчительської професії;
- Зміцнювати профспілки освіти шляхом об’єднання в їх рядах нових членів;
- Робити свій внесок в єдність і солідарність Європейського профспілкового руху в секторі освіти.
Під час Круглого столу представники деяких країн Центральної та Східної Європи, в тому числі Україна, виступили з презентаціями щодо стану профспілкового руху в своїх країнах, визначили проблеми та виклики, які стоять перед профспілками, а саме питання підвищення заробітної плати, обговорили питання стану освіти у своїх країнах, членство в профспілках, причини його зниження та форми й методи залучення нових членів. Зокрема, завідувач міжнародного відділу Профспілки працівників освіти і науки України Катерина Малюта-Осаулова представила основні напрями діяльності Профспілки та виклики, що стоять перед організацією на сучасному етапі процесу реформування сфери освіти.
Викликала активне обговорення презентація професор Ноттингемського університету Великобританії Говарда Стевенсона щодо фінансування та інвестування в освіту.
Учасники працювали у робочих групах для обговорення найбільш гострих проблем, які існують в їх країнах. Кожна з груп підготувала відповідні рекомендації до основних заявлених тем:
- Дії профспілок освіти з соціальної інтеграції мігрантів і біженців;
- Освіта як головний інструмент вирішення проблеми екстремізму та насильства шляхом формування демократичної громадянської позиції;
- Статус вчительської професії – залучення та утримання працівників освіти;
- Зміцнення профспілок освіти шляхом залучення нових членів.
Потім Рекомендації були передані членам Комітету для розгляду та впровадження їх у дію. Зазначена вище Декларація буде представлена на затвердження Комітету ЄКПО в кінці жовтня 2017 року.