Шановний Григорію Васильовичу!
До ЦК Профспілки працівників освіти і науки України останнім часом надходять численні звернення від територіальних організацій Профспілки з приводу розроблення проекту нової редакції Закону України «Про колективні договори і угоди» в рамках тристоронньої робочої групи НТСЕР та відстоювання в цьому проекті інтересів профспілкової сторони.
Занепокоєння викликає питання включення чи невключення до нього норми, яка передбачатиме надання додаткових соціальних гарантій та їх поширення через укладення колективного договору лише на членів профспілок.
Наявність такої норми сприятиме мотивації профспілкового членства, оскільки це питання є вкрай важливим та болючим в сучасних умовах.
Проблема ефективності діючої системи мотивації профспілкового членства є однією з основних в практиці профспілкової діяльності, оскільки, як підтверджує світовий досвід, профспілки виступають каталізатором соціальної рівноваги лише тоді і в тих країнах, де ступінь охоплення працівників профспілковим членством є високий, а сам профспілковий рух добре зорганізований, сильний і впливовий.
Так, якщо чисельність членів профспілкових організацій в Україні в 1991 р. становила 23,5 млн. осіб, то в 2001 р. – 17, 3 млн. осіб, в 2008 р. – 9,2 млн. осіб, а в 2015 р. – орієнтовно 6,9 млн. осіб ( з них в ФПУ – 5,9 млн. осіб). Водночас спостерігається постійне зменшення чисельності працівників, які охоплені колективними договорами: з 7,9 млн. осіб в 2013 році до 6,8 млн. осіб в 2014 році.
Профспілка працівників освіти і науки України є найчисельнішою організацією у складі Федерації профспілок України, яка об’єднує 1,7 млн. осіб, але тенденція зменшення чисельності також спостерігається.
Повна інформація тут spo-osovomu-schodo-motivacyi