В Україні продовжуються новорічні та різдвяні свята. Традиційно, 12 днів після Різдва Христового називають Святками і тривають вони аж до Водохреща 19 січня. Вечір 13 січня, напередодні Старого Нового року, називають Щедрий вечір.
У народній традиції свята Маланки та Василя об’єдналися у Щедрий вечір. Тобто, 13 січня ми відзначаємо: Василів вечір, свято Маланки та Щедрий вечір.
За язичницькими віруваннями Меланка – молодша сестра слов’янської богині Лади. А за християнськими – свята Меланія Молодша, донька римського сенатора Валерія Публіколи.
Найпопулярніший звичай в Україні у цей день – водіння кози. Так, один з хлопців перевдягається у Маланку, й друзі водять його по хатах та співають щедрівки, вітаючи людей з Новим роком. Цей ритуал покликаний принести багатство та добрий врожай.
У ніч з 13 на 14 січня кожен член родини має перебувати у себе вдома – не дай боже заночувати десь у гостях. Кажуть: «Увесь рік будеш маятись».
У цей день не можна позичати й рахувати гроші.
Що багатше застілля, то успішнішим буде рік.
Якщо господарі 13 січня добре приймуть колядників, це принесе їм щастя.
Якщо сильний мороз і падає малий сніг – це на врожай хліба, здоров’я людей і тварин.
На Маланку існує звичай ворожити на судженого. Одне з найпопулярніших ворожінь таке: під подушку кладуть гребінець і примовляють: «Суджений-ряджений, розчеши мені волосся!». Хто насниться, той і буде судженим.
Зі святом вас! І щедрого на щастя нового року!