Страховий стаж і оплата лікарняних: три ключові зміни

Пенсійна реформа вплинула і на соціальне страхування з тимчасової непрацездатності. Періоди виконання робіт за договорами підряду відтепер зараховуємо до стажу для оплати лікарняних. Щоправда, не всі. Лікарняні оплачуватимуть не лише працівникам, а й підрядникам.

Реформа, запроваджена Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, стосується не лише пенсійного забезпечення. З 11.10.2017 набрали чинності зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

1. Виконавці робіт за ЦПД одержуватимуть лікарняні

Базова норма скеровує: право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Застрахованою є особа:

  • яка підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  • яка сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачують чи сплачували єдиний внесок (п. 2 ст. 1 Закону № 1105).

До 11.10.2017 застрахованими вважали лише працівників:

  • осіб, які працюють за трудовим договором;
  • осіб, обраних на виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Виконавці робіт за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД) не належали до застрахованих осіб, хоча з кожного договору сплачують єдиний внесок. Причина — вони не значилися в переліку осіб, які підлягають соціальному страхуванню.

Нині коло застрахованих осіб розширено. Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають також:

  • особи, які виконують роботи (надають послуги) на умовах ЦПД, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності та господарювання, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;
  • фізичні особи — підприємці;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах (ст. 18 Закону № 1105).

Отже, виконавець робіт за ЦПД, як і будь-який працівник, має право на:

  • матеріальну допомогу —
    – у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, у т. ч. для догляду за хворою дитиною;
    – у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • – на поховання;
  • оплачуване лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів (ст. 20 Закону № 1105).

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період зайняття підприємницькою та іншою діяльністю (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105). ФСС виплачуватиме допомогу з тимчасової непрацездатності ФОПам та виконавцям робіт за ЦПД з шостого дня непрацездатності за весь період до її відновлення або до встановлення МСЕК інвалідності. Виплата допомоги не залежатиме від припинення підприємницької діяльності або завершення робіт за ЦПД у період втрати працездатності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Виконавці робіт за ЦПД одержуватимуть допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за основним місцем діяльності (ч. 1 ст. 30 Закону № 1105). Призначатиме допомогу комісія (уповноважений) із соцстраху цього підприємства.

Підстава для допомоги — оригінал чи копія листка непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105):

Що надатиКоли надати
Оригінал листка непрацездатностіВиконання робіт за ЦПД — єдиний вид діяльності особи
Засвідчену за місцем роботи копію листка непрацездатностіОсоба і працює за трудовим договором, і виконує роботи за ЦПД

 

Хто призначатиме допомогу ФОПу, який не створює комісію із соцстраху?

 

ФОП сам ухвалює рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Це право передбачає нова редакція статті 30 Закону № 1105.

Відколи виконавці робіт за ЦПД зможуть отримувати допомогу з тимчасової непрацездатності?

 

Закон № 1105 декларував право на оплату тимчасової непрацездатності виконавцям робіт за ЦПД. Запрацює норма лише після внесення змін до підзаконних актів. Чекаємо на актуалізацію положення про комісію із соціального страхування; документів, що регламентують видачу й оплату листків непрацездатності тощо. Про зміни вас оперативно інформуватимемо.

2.  До страхового стажу для оплати непрацездатності зараховуємо періоди виконання робіт за ЦПД з 01.01.2016

Розмір оплати лікарняного залежить від страхового стажу. Стаж обчислюємо згідно зі статтею 21 Закону № 1105.

До страхового стажу прирівняли періоди з 01.01.2016, упродовж яких особа не підлягала страхуванню за Законом № 1105, але сплачувала — сама чи роботодавець замість неї — єдиний соціальний внесок (ч. 4 ст. 21 Закону № 1105).

Єдиний внесок, сплачений з винагороди за ЦПД, розподіляли на пенсійне страхування й на страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Проте до пенсійного стажу періоди виконання робіт за ЦПД зараховували, а для оплати тимчасової непрацездатності — ні. Адже виконавці робіт за ЦПД не вважалися застрахованими особами. Наразі справедливість відновили, і норму вже можна застосовувати — стаж регламентує винятково Закон № 1105, зміни в підзаконних актах не потрібні.

Ірина Романенко працює у ТОВ «Усе буде добре» з 01.09.2017. Захворіла 01.11.2017.

З форми ОК-7, трудової книжки та пояснень відомо, що жінка до 01.09.2017:

• працювала за трудовим договором 2 роки 2 місяці — 01.01.2013-28.02.2015;

• виконувала роботи за ЦПД — з 01.10.2015 до 01.09.2016;

• не працювала — з 02.09.2016 до 01.09.2017.

До страхового стажу зараховуємо:

• 2 роки 2 місяці — час роботи за трудовим договором;

• 9 місяців — діяльність за ЦПД з 01.01.2016 до 01.09.2016;

• 2 місяці — час роботи в ТОВ «Усе буде добре».

Сумарний стаж — 3 роки 1 місяць.

Допомога з тимчасової непрацездатності становитиме 60% середньої зарплати (доходу) — як особі зі страховим стажем від 3 до 6 років (ст. 24 Закону № 1105).

Без 9 місяців діяльності за ЦПД допомога становила б 50% середньої зарплати.

 

3. Змінено розрахунок обмежень допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів

Застраховані особи, які за 12 місяців перед страховим випадком набули менше 6 місяців страхового стажу, отримують допомогу з тимчасової непрацездатності та по вагітності та пологах в обмеженому розмірі (ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Допомогу з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, як і раніше, розраховують, виходячи із зарплати (доходу), з якої сплачують страхові внески. Але водночас допомога з тимчасової непрацездатності не може перевищувати допомогу, обчислену з мінімальної зарплати на час настання страхового випадку; допомога по вагітності та пологах — допомогу, обчислену з двократного розміру мінімальної зарплати.

Раніше за відсутності необхідного стажу за останній рік розмір матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності у розрахунку на місяць не мав перевищувати мінімальну зарплату (2 мінімалки — у разі вагітності та пологів). Чинна норма Закону прив’язана лише до мінімальної зарплати без застосування помісячного розрахунку.

Коли запрацює норма?

Відповідні зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (в редакції постанови КМУ від 26.06.2015 № 439), ще не внесли.

КМУ має узгодити підзаконні акти з новими нормами до 11.01.2018. Сподіваємося, урядовці не зволікатимуть і невдовзі врегулюють на підзаконному рівні застосування обмежень, передбачених статтею 19 Закону № 1105.

ВИ МАЄТЕ ЦЕ ЗНАТИ

Законодавці усунули колізію щодо оплати лікарняних чорнобильцям 4 категорії

Зону посиленого радіоекологічного контролю скасовано ще 01.01.2015 (Закон від 28.12.2014 № 76-VIII).

Відтак особи, віднесені до 4 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, втратили право на низку пільг. Зокрема, на оплату лікарняних незалежно від страхового стажу, допомогу по вагітності та пологах за 180 календарних днів.

Зміни поширилися на Закони України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак не на Закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. Увесь цей час він передбачав, що право на пільги мають всі категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС.

Зміни, внесені з пенсійною реформою, усунули колізію. Нині пільги, передбачені статтями 24, 25 Закону № 1105, поширюються лише на «чорнобильців» 1-3 категорій.

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.