Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо оплачуваної відпустки та пільг у сфері праці постраждалим учасникам Революції Гідності.
Статус постраждалого учасника Революції Гідності отримує особа, яка під час участі в масових акціях громадського протесту дістала тілесні ушкодження та звернулася по медичну допомогу з 21.11.2013 по 30.04.2014 (ст. 16-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII; далі — Закон № 3551).
Учасників спротиву, які під час Революції Гідності отримали інвалідність через поранення, каліцтво, контузію, інші ушкодження, Закон № 3551 прирівнює до осіб з інвалідністю внаслідок війни (п. 10 ч. 2 ст. 7) та наділяє правом на пільги у сфері праці, соціального захисту, охорони здоров’я (ст. 13).
На які пільги розраховувати
Постраждалі учасники Революції Гідності мають право на пільги, визначені статтею 12 Закону № 3551 для учасників бойових дій . Підстава — частина 3 статті 16-1 Закону № 3551.
Законодавці узгодили КЗпП із Законом № 3551. Із 25.07.2018 діє змінена редакція Кодексу, за якою постраждалі учасники Революції Гідності одержали:
1) переважне право залишитися на роботі в разі скорочення (п. 5 ч. 2 ст. 42 КЗпП);
2) право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 к. д. на рік (ст. 77-1).
Як підтвердити право на пільги
Під час Революції Гідності отримали тілесні ушкодження:
- тяжкі — 177 осіб;
- середньої тяжкості — 251 особа;
- легкі — 566 осіб.
Право працівника на пільги у сфері праці підтверджує посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності».
Порядок надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності, Порядок виготовлення та видачі посвідчення затверджені постановою КМУ «Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності» від 28.02.2018 № 119.
Посвідчення — книжечка 70 × 200 мм у розгорнутому вигляді, оправлена в тверду обкладинку з темно-фіолетового лідерину. На лицьовому боці вгорі — напис золотистою фарбою Україна, під ним — Посвідчення «Постраждалий учасник Революції Гідності».
За даними Комітету ВРУ у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністюПосвідчення видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у місті рад за зареєстрованим місцем проживання або перебування особи.
Якщо працівник ще не отримав посвідчення, підстава для надання пільги, — довідка, видана органом соцзахисту населення.
Як оформити додаткову відпустку
Надавайте відпустку за календарний рік. Оформлюйте її наказом . Підстави — заява працівника та посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності.
Працівник — постраждалий учасник Революції Гідності має право на додаткову відпустку з 2018 року. Відповідні зміни до Закону № 3551 вніс з 24.02.2018 Закон від 14.11.2017 № 2203-VIII. Зворотної дії в часі закони не мають.
Коли оформлюватимете відпустки, пам’ятайте про п’ять «ні». Відпустку постраждалому учаснику Революції Гідності не можна:
- ділити на частини — поділ передбачений лише для щорічних відпусток, а ця відпустка належить до іншого виду, хоча й надаватимете її щороку;
- продовжувати на святкові чи неробочі дні;
- продовжувати, якщо працівник захворів під час відпустки;
- переносити на наступний рік — невикористана відпустка згоряє;
- компенсувати при звільненні.
Оскільки надаватимете таку відпустку щороку, плануйте її у графіку відпусток.
Голова МК профспілки О. Дзюба