Лист № 178 від 25.08.2021р., надає інформацію щодо вакцинації працівників проти COVID-19, що має знати роботодавець.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо вакцинації працівників проти COVID-19, що має знати роботодавець.

Чи зобов’язаний роботодавець щеплювати працівників проти COVID-19?

В Україні обов’язковими є профогляди та щеплення. Відповідний календар включає неодмінну вакцинацію проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця та туберкульозу. Також є такі галузі, працівники яких зобов’язані робити додаткові щеплення.

Обов’язкове щеплення можуть ввести у випадку стрімкого поширення інфекційної хвороби. Це може стосуватися як усієї країни, так і окремого регіону. Відповідне рішення приймає головний санітарний лікар чи санітарний лікар в конкретній області.

У таких випадках працівники певних професій повинні вакцинуватися. Інакше роботодавець може законно відсторонити невакциновану людину від роботи.

Наразі в Україні немає рішення про обов’язкову вакцинацію проти COVID-19. Є дорожня карта з проведення вакцинації проти COVID-19, затверджена Міністерством охорони здоров’я. У цьому документі зазначена амбітна мета — до кінця року провакцинувати мінімум 50% населення. Це той мінімум для початку формування колективного імунітету.

Вакцинація на роботі — це лише один із способів пришвидшити загальну імунізацію населення. І мова йде лише про добровільне щеплення працівників. Роботодавці не мають права вимагати щеплення від підлеглих.

Як організувати щеплення колективу?

Аби спеціальна мобільна бригада медиків приїхала в офіс, охочих вакцинуватись має бути понад 50. Тоді компанія залишає заявку у контакт-центрі за номером 0 800 60 20 19 і очікує у черзі на вакцинацію.

В середньому за день бригада може провакцинувати не більше 100–120 осіб. Важливо врахувати, що для щеплення деякими видами вакцин потрібно, щоб кількість охочих була кратна шести. Також організовано можна щепитися безпосередньо в медичному закладі.

У МОЗ розробили чіткий план, що слід зробити роботодавцю, аби провести вакцинацію в офісі. Насамперед він повинен виділити кабінет для щеплень з доступом до інтернету. І приміщення, в якому людина перебуватиме 30 хвилин після введення препарату. Усі мають бути забезпечені індивідуальними засобами захисту та антисептиками.

Медогляд перед процедурою проводить лікар, він же повідомляє про можливі побічні реакції. Працівник підписує інформовану згоду. Також йому повідомляють дату та час наступної вакцинації. Інформацію про щеплення вносять в електронну медичну карту. Після вакцинації лікар спостерігає за працівником півгодини на випадок негативних реакцій. За потреби, викликає швидку. ВООЗ рекомендує робити щеплення також тим, хто перехворів на COVID-19.

Як вакцинувати працівників, які перебувають у відпустці чи у декреті?

Якщо співробітник в декреті або у відпустці, він теж може отримати щеплення. Роботодавець повинен попередити, що є така можливість.

Чи можна вакцинувати родичів співробітників?

Так, вакцинуватися можуть не тільки працівники, а й усі, кого компанія внесла до переліку.

Яка процедура щеплення працівників-іноземців?

Оскільки вакцинація проти COVID-19 включена в програму медичних гарантій, вона є безоплатною для громадян України, іноземців або людей без громадянства, які постійно проживають в країні, та біженців. Але є важливий нюанс: якщо іноземець має тимчасову посвідку на проживання, він не може безкоштовно вакцинуватися. Зараз МОЗ лише починає говорити про щеплення у такому випадку.

Як працівнику отримати сертифікат про щеплення?

Після другої дози вакцини кожен може оформити сертифікат чи міжнародне свідоцтво про щеплення. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або до лікаря із бригади, яка проводила щеплення в офісі або згенерувати через будь-який додаток як HELSI, Medstar, що підключений до eHealth. Роботодавець не може видати COVID-паспорт, навіть якщо він організував щеплення. Згенерувати сертифікат про щеплення можна буде самотужки через додаток «Дія». У розділі «Послуги» обираєте «Замовити COVID-19-сертифікат» і система його згенерує. Щоправда, поки така опція доступна не усім, послугу ще тестують.

Що робити, якщо працівник відмовився від щеплення?

Попри те, що час від часу з’являються історії про примусову вакцинацію працівників, щеплення проти COVID-19 не є обов’язковим в Україні. Тому роботодавець не має права не допускати невакциновану людину до роботи чи вдаватися до дисциплінарних покарань. Також і сама компанія не зобов’язана організовувати вакцинацію.

Голова МК профспілки                                                           О. Дзюба        

 

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.