Лист № 213 від 21.09.2020р., надає інформацію щодо дій роботодавця при захворюванні працівника на COVID-19.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо дій роботодавця при захворюванні працівника на COVID-19.

Відразу скажемо, що наразі немає окремого нормативного документа, який чітко регламентував би дії роботодавця за ситуації, коли в нього на підприємстві є підтверджений випадок захворювання на коронавірус.

Безумовно, згідно із законом роботодавець зобов’язаний оплатити поданий працівником листок непрацездатності, і лікарняний із діагнозом COVІD-19 – не виняток. А чого ще вимагає закон від роботодавця в такій ситуації? Ніде про це прямо не сказано. Але є ряд документів, вимоги яких побічно можуть стосуватися і нашого випадку.

У п. 6 Постанови № 392 зазначено, що обов’язковій самоізоляції підлягають, зокрема:

 • особи, які мали контакт із пацієнтом із підтвердженим випадком COVІD-19 (крім осіб, які при виконанні службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту згідно з рекомендаціями щодо їх застосування);
 • особи з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом COVІD-19 у легкій формі, якщо вони не потребують госпіталізації.

Порядок провадження протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією, затверджений цією ж Постановою № 392. Але стосуються ці заходи не роботодавців, а осіб, які підлягають самоізоляції, а також лікуючих лікарів державних установ МОЗ епідеміологічного профілю і держорганів, що здійснюють контроль за перебуванням осіб на самоізоляції.

Відповідаємо на запитання

Припустимо, працівник підприємства захворів на коронавірус, діагноз підтверджено. Якщо він працював не дистанційно, то цілком очевидно, що він контактував з іншими співробітниками. Виникає резонне запитання:

Чи підлягають самоізоляції працівники, які контактували із хворим співробітником? Чи повинен роботодавець усунути їх від роботи?

Відповідь залежить від факту використання такими працівниками засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) згідно з рекомендаціями (п. 6 Постанови № 392).

Що це за рекомендації?

Є ряд постанов Головного державного санітарного лікаря України, якими затверджено Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідеміологічних заходів на період карантину за галузевим принципом. Наприклад:

Тощо…

На замітку! Тексти всіх затверджених Тимчасових рекомендацій можна знайти на офіційному сайті МОЗ, у розділі «Головний державний санітарний лікар України».

Якщо працівники підприємства, які контактували із хворим співробітником, дотримувалися цих рекомендацій (зокрема, перебували в масці або респіраторі), тоді роботодавцеві не потрібно усувати їх від роботи і примушувати до самоізоляції.

Проте ви маєте розуміти, що останнє слово в цьому питанні належить не роботодавцеві, а медикам. Якщо медична установа вирішить, що той або інший співробітник підприємства потребує самоізоляції, йому видадуть на період самоізоляції листок непрацездатності, як це передбачено п. 51 ч. 1 ст. 22 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105). Такий лікарняний оплачується так само, як і інші лікарняні: перші 5 днів – за рахунок роботодавця.

Чи може роботодавець самостійно не допустити до роботи співробітника, уважаючи, що він може бути носієм вірусу, оскільки контактував із хворим?

Ні, вчинити так за своєю ініціативою роботодавець не має права. Законодавство не надає роботодавцеві такого права.

Хоча на практиці якихось захисних заходів роботодавець (за наявності бажання і можливості) може вжити. Наприклад, перевести співробітників, які контактували із хворим, тимчасово (поки триватиме інкубаційний період, тобто на період до 14 календарних днів) на дистанційну роботу (відповідно до правил, установлених ст. 60 КЗпП). Або ж, якщо співробітник побажає, – надати йому щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати.

Нагадуємо! Відпустка за свій рахунок у зв’язку з карантином може бути надана на весь період дії карантину згідно із ч. 3 ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки». І ці дні не входять до кількості днів традиційної відпустки без збереження зарплати (15 календарних днів на рік), яка передбачена цією ж статтею закону.

Що стосується відсторонення від роботи співробітника, який контактував із хворим, то тут слід орієнтуватися на вимоги Інструкції, затвердженої наказом МОЗ від 14.04.95 р. № 66 (далі – Інструкція № 66). Пунктом 1.2 цієї Інструкції передбачено, що усуненню від роботи підлягають особи, які були у контакті із хворими на інфекційні захворювання, небезпечними для оточення. При цьому вважається, що особи були у контакті з такими хворими, якщо вони перебували в діючому епідеміологічному осередку і за висновком лікаря-епідеміолога імовірно заразилися.

У такому разі усунення від роботи проводиться на підставі подання про усунення від роботи санітарно-епідеміологічної служби, направленого роботодавцеві у вигляді письмового документа (п. 2.3 Інструкції № 66).

Ось такий документ роботодавець зобов’язаний виконувати. На його підставі роботодавець видає наказ про усунення співробітника від роботи.

А коли можна допустити такого співробітника до роботи?

Орган, що направив роботодавцеві подання про усунення від роботи співробітника, пришле роботодавцеві і документ, на підставі якого цього співробітника можна буде допустити до роботи (це рішення, складене за формою, наведеною в додатку 3 до Інструкції № 66).

Чи зобов’язаний роботодавець за своєю ініціативою організувати тестування на COVID-19 усіх співробітників, які контактували із хворим?

Ні, не зобов’язаний. Необхідність пройти таке тестування визначає установа охорони здоров’я.

Випадки, коли тестування на COVID-19 проводиться в обов’язковому порядку, названо в ст. 351 Закону від 06.04.2000 р. № 1645-III «Про захист населення від інфекційних захворювань». Тестування обов’язкове тільки для осіб, які:

 • звертаються за меддопомогою з ознаками коронавірусної хвороби (COVІD-19);
 • мали встановлений контакт з особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVІD-19).

Виходить, що коли роботодавцем буде встановлений факт контакту хворого з іншими співробітниками, то цих співробітників треба направити на обов’язкове тестування?

У статті 351 вищеназваного закону нічого не сказано про обов’язки роботодавця із цього приводу. Звідси висновок: роботодавець може бути зацікавлений у тому, щоб відправити всіх «контактерів» на тестування. Але він не зобов’язаний цього робити. І оплачувати чи ні таке тестування – роботодавець теж вирішує на свій розсуд.

Якщо працівник підприємства захворів на коронавірус, виконуючи свої посадові обов’язки (наприклад, обслуговуючи відвідувачів, клієнтів), чи потрібно розслідувати цей факт як нещасний випадок на виробництві? І якщо так, то які дії зобов’язаний вчинити роботодавець?

Однозначно відповісти на це запитання складно. Пояснимо чому.

Розслідування нещасних випадків на виробництві та профзахворювань проводиться відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.04.19 р. № 337 (далі – Порядок № 337). Згідно з визначенням, наведеним у п. 3 Порядку № 337, гостре професійне захворювання – це захворювання, що виникло після одноразового (протягом не більше однієї робочої зміни) впливу на працівника шкідливих чинників фізичного, біологічного і хімічного характеру, яке, зокрема, могло призвести до смерті працівника (це інфекційні, паразитарні, алергічні захворювання).

Коронавірусна хвороба COVІD-19 належить до інфекційних захворювань. Одноразовим впливом шкідливого чинника можна вважати контакт із хворим співробітником або клієнтом підприємства. Проте встановити достовірно, що працівник захворів саме через контакт із хворим на інфекційне захворювання (коронавірус) на роботі – достатньо складно, зважаючи на інкубаційний період захворювання. Більш-менш достовірно встановити цей факт можна тільки для працівників медичних установ. Для всіх інших цей факт не може бути достовірним на 100 %. Адже працівник міг заразитися в громадському транспорті, удома тощо.

Але припустимо, що факт інфікування працівника саме під час виконання ним посадових обов’язків – установлено. Тоді розслідування цього випадку проводиться згідно з вимогами ст. 22 Закону від 14.10.92 р. № 2694-XII «Про охорону праці» і ст. 36 Закону № 1105 відповідно до Порядку № 337.

Підставою для такого розслідування може бути, наприклад, повідомлення про те, що працівник звернувся за наданням медичної допомоги. Таке повідомлення надсилає роботодавцеві установа охорони здоров’я – за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 337 (п. 6 Порядку № 337).

У цьому випадку на підприємстві наказом керівника створюється комісія з розслідування гострого професійного захворювання (п. 12, 13 Порядку № 337).

Розслідування проводиться протягом 5 робочих днів із моменту створення комісії (п. 30 Порядку № 337). Під час роботи комісія повинна буде виконати ряд дій, передбачених п. 33 Порядку № 337. За результатами роботи комісії складається акт за формою Н-1 (додаток 11 до Порядку № 337), а також картка обліку професійного захворювання за формою П-5 (додаток 22 до Порядку № 337). Акт форми Н-1 передається на затвердження керівникові підприємства.

Після завершення розслідування роботодавець протягом 3 робочих днів зобов’язаний відправити матеріали організаціям, переліченим у п. 47 Порядку № 337, зокрема – територіальному органу Держпраці та органу ФСС за місцем реєстрації роботодавця.

Роз’яснення із цього питання також можна знайти на сайті управління Держпраці в Кіровоградській області https://velykoseverynivska-silrada.gov.ua/upravlinnya-derzhpratsi-u-kirovogradskij-oblasti-informuye.

 

Висновки: 

 1. Головний обов’язок роботодавця, у разі коли на його підприємстві захворів на коронавірус співробітник, – провести виплати за лікарняним листком, який подасть хворий співробітник.
 2. Права самостійно усувати від роботи співробітників, які контактували із хворим, у роботодавця немає. Це можна зробити тільки за рішенням відповідної медичної установи.
 3. Розслідувати факт захворювання на коронавірус як профзахворювання роботодавець повинен тільки в тому випадку, якщо буде достовірно встановлено, що зараження COVІD-19 сталося на роботі.

 

 

Зразки документів.

 

Товариство з обмеженою відповідальністю «Усе буде добре»

 

НАКАЗ

 

22.04.2020                                       м. Київ                                    № 107-аг

 

Про затвердження порядку дій

у разі виявлення у працівників

захворювання на COVID-19

 

      Відповідно до постанови КМУ «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 № 211, з урахуванням рішення Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА (Протокол № 22 від 09.04.2020),

 

НАКАЗУЮ:

 

1.Затвердити Порядок дій у випадку виявлення у працівників захворювання на COVID-19 (Додаток 1) та форму Акта про випадок захворювання (Додаток  2).

 1. Усім працівникам дотримувати затвердженого Порядку, особливу увагу приділити строкам виконання означених у Порядку дій.
 2. Адміністративно-технічній службі (Головащук С. П.) ознайомити з наказом керівників підрозділів до кінця робочого дня 23.04.2020.
 3. Керівникам підрозділів:

4.1. Довести до відома працівників:

Порядок дій у випадку виявлення у працівників захворювання на COVID-19, затверджений цим Наказом.

Порядок проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затверджений постановою КМУ від 11.03.2020 № 211.

4.2. Мати список номерів мобільних телефонів підлеглих працівників, керівників суміжних підрозділів та учасників Оперативного штабу із запобігання поширенню COVID-19, утвореного в Товаристві.

 1. Контроль за виконанням Наказу залишаю за собою.

 

Директор                                     Добродій                      К. М. Добродій

 

 

Додаток 1

 

до наказу директора

ТОВ «Усе буде добре»

22.04.2020 № 107-аг

 

ПОРЯДОК ДІЙ

у разі виявлення у працівників

захворювання на COVID-19

 

 1. Захворів — повідом керівника.

Працівник, у якого виявили захворювання, повідомляє про це керівника підрозділу.

Строк — негайно. Відтак працівник має звернутися до лікаря, щоб отримати медичну допомогу та оформити листок непрацездатності.

 

 1. Керівник підрозділу з’ясовує коло контактів хворого та складає акт.

Керівник підрозділу, що отримав інформацію про хворобу працівника, з’ясовує, з ким працівник контактував (наближався ближче двох метрів) за останні 14 днів, та складає Акт про випадок захворювання за формою, визначеною Додатком 2 до наказу від 22.04.2020 № 107-аг. Для цього опитує:

 • працівника із захворюванням;
 • усіх інших працівників підрозділу, де працює хворий;
 • керівників суміжних підрозділів;
 • працівників суміжних підрозділів — за потреби.

Строк — дві години з моменту, як отримав інформацію про захворювання працівника.

 

 1. Керівник підрозділу повідомляє Оперативний штаб Товариства.

Щоб забезпечити оперативне реагування на ситуацію, керівник підрозділу надсилає акт електронною поштою заступнику керівника Оперативного штабу із запобігання поширенню COVID-19 Головащук С. П. і додатково інформує її телефоном. Керівник підрозділу підписує акт, роздрукований адміністративно-технічною службою, за першої можливості.

Строк — дві години з моменту, як отримав інформацію про захворювання працівника.

 

 1. Адміністративно-технічна служба інформує працівників, що контактували із хворим, і посилює дезінфекцію

Головащук С. П.:

 • інформує інших учасників Оперативного штабу, щоб негайно повідомити всіх працівників, яких вказали в Акті про випадок захворювання;
 • передає хворому працівнику список працівників, які з ним контактували, щоб той передав список лікуючому лікарю. Так лікар відповідно до постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 сформує первинний перелік контактних осіб зі слів хворих і передасть його працівникам державних установ МОЗ епідеміологічного профілю для епідеміологічного розслідування.

Строк — одна година з моменту, як отримала інформацію про захворювання працівника.

Забезпечує додаткову дезінфекцію робочих приміщень. Строк — до початку роботи у найближчий робочий день з моменту отримання інформації про захворювання працівника.

 

 1. Коло контактів йде на самоізоляцію.

Відповідно до Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого постановою КМУ від 11.03.2020 № 211, потребують самоізоляції особи, які мали контакт із пацієнтом із підтвердженим випадком COVID-19.

Строк самоізоляції становить 14 днів.

Працівники, які потребують самоізоляції, зобов’язані постійно перебувати у визначеному ними місці самоізоляції, утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.

Особа, яка перебуває на самоізоляції, має діяти відповідно до пункту 1 цього Порядку у разі появи симптомів захворювання.

 

 1. Відділ кадрів запроваджує дистанційну (надомну) роботу для кола контактів.

Відділ кадрів з’ясовує, чи є можливість для дистанційної (надомної) роботи, для працівників, що контактували із хворим і мають перебувати в самоізоляції, готує наказ про запровадження такого режиму роботи для працівників, які можуть працювати дистанційно. Працівникам, робота яких неможлива в дистанційному (надомному) режимі, відділ кадрів роз’яснює особливості отримання листка непрацездатності з оплатою у розмірі 50% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу, або вирішує питання оформлення відсутності в індивідуальному порядку відповідно до Кодексу законів про працю України. 

 

Строк — упродовж найближчого робочого дня після повідомлення.

 

 1. Штаб обговорює додаткові заходи.

Оперативний штаб на щоденному засіданні обговорює необхідність додаткових заходів для запобігання поширенню інфекції COVID-19 на підприємстві.

 

 

 

Додаток 2

 

до наказу директора

ТОВ «Усе буде добре»

22.04.2020 № 107-аг

 

ТОВ «Усе буде добре»

 

АКТ
про випадок захворювання

 

___________________   № _______________

 

м. Київ

 

Я, _______________________________________________________________________

(вкажіть ПІБ та посаду)

отримав інформацію про захворювання на інфекцію COVID-19 працівника

__________________________________________________________________________

(вкажіть ПІБ та посаду)

Коли та від кого отримав інформацію: ______________________________________

                                                                                                                 (вкажіть дату, ПІБ та посаду)

Коли провели тест, який підтверджує захворювання: ___________________________

                                                                                                                                           (вкажіть дату)

 

Я опитав працівника із захворюванням, усіх інших працівників підрозділу, в якому він працює, а також керівників (працівників) суміжних підрозділів, та встановив:

 

 

КОЛО ПРАЦІВНИКІВ,

з якими контактував працівник із захворюванням за останні 14 днів:

ПІБ працівникаПосадаВжиті заходи (заповнюється штабом)
   
   

 

 

Посада укладача акта      Підпис                                           Ініціали, прізвище

 

Дата складання акта

 

 

Голова МК профспілки                                                            О. Дзюба

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.