Лист 24.01.2022 № 14 надає інформацію про норми робочого часу на 2022 рік.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про норми робочого часу на 2022 рік.

       Якою є норма для нормальної тривалості робочого тижня

У статті 50 КЗпП закріплена нормальна тривалість робочого часу працівників — вона не може перевищувати 40 годин на тиждень. А відповідно до ч. 1 ст. 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється наступним категоріям працівників:

 • віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень.
 • зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень. Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. № 163.

Законодавством також установлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників, зокрема, для учителів, лікарів тощо.

Які дні є святковими (неробочими) у 2022 році

Відповідно до статті 73 КЗпП у 2022 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться у такі святкові та неробочі дні:

 • 1 січня — Новий рік;
 • 7 січня — Різдво Христове;
 • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
 • 1 травня — День праці;
 • 24 квітня — Пасха;
 • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 12 червня — Трійця;
 • 28 червня — День Конституції України;
 • 24 серпня — День незалежності України;
 • 14 жовтня — День захисників і захисниць України;
 • 25 грудня — Різдво Христове.

Звертаємо увагу на те, що Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо встановлення святкового дня — День Української Державності» від 25.08.2021 р. № 5864. Згідно законопроекту планується встановити 28 липня — День Української Державності Якщо законопроект буде прийнято, це вплине на тривалість годин та кількість святкових, робочих і скорочених днів у місяцях і за 2022 рік.

Які вихідні дні переносяться у 2022 році

Якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ч. 3 ст. 67 КЗпП). Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю у 2022 році:

 • вихідний день у суботу 1 січня переноситься на понеділок 3 січня,
 • вихідний день у неділю 24 квітня — на понеділок 25 квітня,
 • вихідний день у неділю 1 травня — на понеділок 2 травня,
 • вихідний день у неділю 12 червня — на понеділок 13 червня,
 • вихідний день у неділю 25 грудня — на понеділок 26 грудня.

Зазначений порядок діє для підприємств, які працюють за графіком п’ятиденного робочого тижня. А от коли підприємство працює за графіком шестиденного робочого тижня, то 1 січня (Новий рік) як святковий день не переноситься на 3 січня. Для таких підприємств 03 січня 2022 року буде вважатися робочим днем. Щодо решти святкових днів, то для підприємств із шестиденним робочим тижнем вони також переносяться (тобто так само, як і для підприємств з п’ятиденним робочим тижнем).

Які робочі дні у 2022 році переносять

З метою створення сприятливих умов для святкування, а також раціонального використання робочого часу, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 р. № 1004-р рекомендується перенести у 2022 році такі робочі дні для працівників, яким встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями у суботу та неділю:

 • 7 березня (понеділка) рекомендовано перенести на суботу 12 березня;
 • 27 червня (понеділка) рекомендовано перенести на суботу 2 липня.

Оскільки розпорядження Кабміну має рекомендаційний характер, рішення про перенесення робочих днів приймається роботодавцем самостійно шляхом видання наказу чи іншого розпорядчого документу.

Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства, установи, організації та норму тривалості робочого часу у місяцях, в яких запроваджено перенесення робочих днів. Тому всі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватися по зміненому у зв’язку з перенесенням робочих днів графіку роботи підприємства, установи, організації.

Слід також ураховувати, що у разі перенесення робочого дня, який передує святковому чи неробочому дню, на інший вихідний день, для збереження балансу робочого часу за рік тривалість роботи у цей перенесений робочий день має відповідати тривалості передсвяткового робочого дня, як це передбачено статтею 53 КЗпП.

Яка норма тривалості робочого часу у 2022 році

Єдиної норми тривалості робочого часу на рік не встановлено. Цей показник відрізняється залежно від того, який робочий тиждень встановлений на підприємстві — п’ятиденний чи шестиденний, яка тривалість щоденної роботи, коли встановлені вихідні дні.

Голова МК профспілки                                                            О. Дзюба

 

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.