Лист № 152 від 09.06.2020р., надає інформацію щодо нової форми попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо нової форми попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

            Мінекономіки наказом від 19.05.2020 р. № 919 затвердило форму попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю. Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування.

Ця форма має надаватися всім роботодавцям за результатами інспекційних відвідувань.

Нагадаємо, що Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю від 04.12.2019 р. № 1132 (далі — Порядок № 1132), крім акта та припису, інспектор з праці має ще заповнювати та надавати попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

До появи затвердженої форми попередження порядок оформлення результатів перевірок працював не повністю. Тому у роботодавців були підстави стверджувати, що штрафи за порушення трудового законодавства застосовувалися до них неправомірно.

 Надання попередження роботодавцю ще не означає, що він має сплатити штраф за результатами перевірки. Ця форма лише попереджає, що за виявлені в роботодавця порушення чинним законодавством передбачено певну відповідальність (і прописує, яку саме). Підставою для сплати фінансового штрафу (за ст. 265 КЗпП) є постанова уповноваженої посадової особи Держпраці, а для адмінштрафу (за ст. 41 КУпАП) — рішення суду за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення. Проте без попередження, згідно з Порядком № 1132, ніяк не обійтися.

Про цю проблему контролерів йшлося й у пояснювальній записці до проекту наказу № 919 щодо затвердження форми. Зокрема, в ній наведена така фраза: «Наразі форма попередження не визначена, що унеможливує забезпечення реалізації ст. 265 КЗпП».

Сама Держпраці у своєму роз’ясненні наголошувала тільки на неможливості застосування фінштрафів за абз. 2 та 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП. Але у суді можна довести неправомірність застосування й інших видів штрафів, оскільки Порядком № 1132 не встановлено переліку випадків, в яких попередження виписується, а в яких — ні. Отже, це обов’язковий документ, який має надаватися кожному порушнику.

Тепер коли форму попередження затверджено, процедуру оформлення трудових перевірок можна виконати повністю. Тому Держпраці з дня набрання чинності форми зможе накладати штрафи за ст. 265 КЗпП, без ризику їх скасування через недотримання процедури оформлення перевірки.

Сама форма попередження містить загальну інформацію та таблицю.

В загальній частині буде наводитися інформація про інспектора праці, який склав попередження, та про об’єкт відвідування (тобто роботодавця, якому таке попередження надається).

В табличній частині буде зазначатися зміст виявленого порушення, посилання на норми законодавства (нормативні документи), які порушено. А також наводитиметься посилання на вид відповідальності, та норми законодавства, за якими застосовується відповідальність.

 

Голова МК профспілки                                                         О. Дзюба

Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.