Лист 09.12.2021 № 280 надає інформацію про графіки роботи при підсумковому обліку робочого часу.

Голова ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про графіки роботи при підсумковому обліку робочого часу.

 

 Графіки складаються завчасно на всі місяці облікового періоду

При підсумованому обліку робочого часу, графіки розробляються одразу на всі місяці облікового періоду.

Наприклад, обліковий період — І квартал 2022. Графіки розробляються за календарем п’ятиденного робочого тижня з однаковою тривалістю роботи щодня, вихідні: субота і неділя, скорочення роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів.

Працівників потрібно було ознайомити з графіками роботи за всі місяці І кварталу 2022 не пізніше 30 листопада 2021 року. Проте розробити і затвердити графіки потрібно ще раніше, щоб встигнути ознайомити з ними працівників.

Підсумок годин у графіках = нормі за обліковий період

Наприклад, обліковий період — І квартал 2022. Графіки розробляються за календарем п’ятиденного робочого тижня з однаковою тривалістю роботи щодня, вихідні: субота і неділя, скорочення роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів.

Тоді норма за обліковий період дорівнюватиме підсумку місячних норм робочого часу за січень, лютий і березень 2022:

151 год. + 160 год. + 175 год. = 486 год.

Отже, графіки потрібно розробити таким чином, щоб за січень, лютий і березень 2022 в підсумку було 486 годин. Аби отримати такий результат можна вводити скорочені, а інколи й подовжені зміни, їх тривалість і можливість застосування передбачають у наказі (чи Положенні) про запровадженні підсумованого обліку робочого часу.

  Міжзмінна перерва ≥ подвійної тривалості попередньої зміни

Під час складання графіків потрібно забезпечити міжзмінну перерви не менше подвійної тривалості попередньої зміни, включаючи перерву (ч. 1 ст. 59 КЗпП). Це означає:, якщо зміна триває 12 годин, то наступна може розпочатися не раніше, ніж через 24 години, коли 11 год — то відповідно не раніше, ніж через 22 години.

Тому роботодавці, які оприлюднюють оголошення про вакансії з графіками роботи: 2 (3, 4) дні — робота, 2 (3, 4) дні — відпочинок, власне сигналізують Держпраці, що вони порушують законодавство. Адже якщо 2 дні підряд працювати по 10–12 годин, то міжзмінна перерва буде меншою, ніж того вимагає ч. 1 ст. 59 КЗпП.

 Щотижневий відпочинок не менше 42 годин

Таку норму містить ст. 70 КЗпП: тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години.

Тому, складаючи графіки роботи, потрібно передбачити щотижневі вихідні дні й навіть позначити їх у графіках. Звісно, це нескладно зробити, коли робота з режимом «доба через дві» чи «доба через три».

Коли зміна триває 12 годин це зробити вже складніше, хоча під час переходу, скажімо з першої зміни в другу, такий відпочинок забезпечується.

Норма щодо забезпечення щотижневого відпочинку (42 години) читається так, що її треба не тільки передбачити в графіках, а й дотримуватися фактично.

 

 Зміни до графіків роботи (змінності) не вносяться

Графіки роботи розробляються з метою забезпечення роботи протягом облікового періоду відповідно до графіків роботи (змінності). Графік роботи (змінності) складаються для Зміни № 1, Зміни № 2, Зміни № 3, а не для конкретного працівника.

Якщо обліковий період не змінюється, то й графіки не змінюються. Проте якщо введуть нове свято — 28 липня, то графіки все ж доведеться переглянути.

Працівники, для яких ведеться підсумований облік, звільняються, працевлаштовуються, хворіють, беруть відпустки.

Для того, щоб забезпечити роботу на час відсутності працівників, досить часто приймають на роботу працівника «на підміну». Здебільшого такі працівники трудяться за графіком, що не забезпечує відпрацювання норми робочого часу за обліковий період, тож умови їхньої оплати праці потрібно чітко прописати в локальних актах роботодавця.

При підсумованому обліку робочого часу фактичні години роботи згідно з табелем, як правило, не збігаються з графіками роботи (змінності). Тому наприкінці облікового періоду потрібно визначати, чи є надурочна робота за обліковий період.

 

 

Голова МК профспілки                                                          О. Дзюба

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.