Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про п’ять ознак законності скорочення роботодавцем штату.
Відповідно до п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані роботодавцем, зокрема, у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності або штату працівників. Таке звільнення відповідно до ч. 2 ст. 40 КЗпП допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Звільнення буде законним, якщо власник або уповноважений ним орган дотримався таких дій: 1. Справді здійснив скорочення чисельності або штату. 2. Врахував переважне право на залишення працівника на роботі. 3. Запропонував працівникові перейти на іншу роботу на тому самому підприємстві. 4. Надав працівнику гарантії, передбачені чинним законодавством. 5. Отримав згоду від профспілкового органу (профспілкового представника) на звільнення працівника. У разі прийняття рішення звільнити працівників варто враховувати те, що в разі скорочення чисельності або штату переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці (ст. 42 КЗпП). Якщо умови продуктивності праці і кваліфікації працівників рівні, перевага в залишенні на роботі надається працівникам, що підпадають під категорії перелічені в ст. 42 КЗпП. Для проведення скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці роботодавець зобов’язаний:
У разі незаконного вивільнення з роботи працівник має беззаперечне право звернутися з заявою про вирішення трудового спору до суду у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 232 КЗпП). Голова МК профспілки О. Дзюба |