Лист 14.02.2024 № 46 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію Вищої школи адвокатури НААУ про судову практику щодо збереження середнього заробітку для педагогічного працівника.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає  інформацію Вищої школи адвокатури НААУ про судову практику щодо збереження середнього заробітку для педагогічного працівника.

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16.10.2023 у справі № 718/209/23 (провадження № 61-11879св23)

Обставини справи

Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з відповідачем, є педагогічним працівником.

З 03 березня 2022 року позивач знаходиться на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1. На підставі пункту 1 розпорядження сільського голови Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 19 липня 2022 року № 14-OС, виконувачу обов’язків директора комунального закладу «Ставчанська школа мистецтв» ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року припинено нарахування та виплату середнього заробітку у зв’язку зі змінами, внесеними до частини 3 статті 119 КЗпП України.

Обґрунтування Суду

На рівні КЗпП України не передбачено правила про пріоритетність його норм над нормами інших законів. Правила в статті 4 ЦК України про пріоритетність його норм над приватно-правовими нормами інших законів до вирішення колізій між КЗпП України та іншими законами не застосовується.

У частині другій статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачені гарантії для громадян України призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, зокрема, шляхом відсилання як до частини третьої статті 119 КЗпП України, так і до норм інших законів (зокрема, частина друга статті 57 Закону України «Про освіту»).

Законом від 01.07.2022 р. № 2352-IX не внесено зміни до інших законів, які передбачають гарантії для громадян України призваних на військову службу за призовом під час мобілізаціїі встановлені нормами інших законів (зокрема, для педагогічних чи науковопедагогічних працівників). Тобто для окремих категорій суб’єктів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників) призваних на військову службу за призовом під час мобілізації збережено таку гарантію як попередній середній заробіток.

У частині другій статті 57 Закону України «Про освіту» міститься спеціальна норма щодо положень частини третьої статті 119 КЗпП України, оскільки поширюється на педагогічних чи науковопедагогічних працівників.

Спеціальна норма (частина друга статті 57 Закону України «Про освіту») має перевагу над загальною (частина третя статті 199 КЗпП) нормою (lex specialis derogat generali). Прийнята пізніше в часі загальна норма (частина третя статті 199 КЗпП) не скасовує спеціальної норми (lex posterior generalis non derogat priori speciali). Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками призваними на військову службу за призовом під час мобілізації зберігається попередній середній заробіток.

Голова МК профспілки                                       Олександр ДЗЮБА

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.