Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про нові розміри прожиткового мінімуму з 01 грудня 2022 року.
З 1 грудня 2022 року почнуть діяти нові розміри прожиткового мінімуму. Зокрема, базово на одну особу він становитиме на місяць 2589 грн (узагальнений показник). Водночас для основних соціальних і демографічних груп населення з 1 грудня 2022 року буде встановлено такі показники прожиткового мінімуму:
При цьому розмір мінімальної заробітної плати не зміниться. Як і з 1 жовтня 2022 року, він становитиме:
Індексація заробітної плати Індексації підлягає зарплата у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 4 Порядку № 1078). Тож з 01.12.2022 р. індексації підлягає зарплата працівників у межах 2684 грн. Проте діятиме цей новий розмір лише один місяць. А у 2023 році індексувати зарплату не будемо. Аліменти Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України). Отже, розмір аліментів у грудні 2022 року становитиме:
Що робити роботодавцю, якщо зазначений у заяві від працівника або у виконавчому листі розмір аліментів є меншим? Роботодавець змінити призначену суму аліментів не має права і утримує їх відповідно до зазначеного у виконавчому листі розмірі. Тому зацікавлена особа має право звернутися до суду про перегляд розміру аліментів. При цьому, якщо розмір аліментів, визначений судом, у твердій грошовій сумі є меншим означеного мінімального розміру аліментів, дитині призначається відповідно до закону державна допомога у розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Що робити з утриманням аліментів щодо працівників, доходи яких під час карантину та війни зменшилися, а деякі залишились без роботи? Зазначимо коротко:
Ще раз наголосимо: аліменти треба сплачувати і під час війни. Допомога з безробіття Допомога з безробіття не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (абз. 2 ч. 5 ст. 23 Закону № 1533-III). Отже, максимальний розмір допомоги з безробіття у грудні 2022 року становитиме 10736 грн (2684 грн х 4). Декретні непрацюючим Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, зарплати, допомоги з безробіття тощо) на місяць. Проте для тих жінок, які не є найманими працівниками чи підприємцями, які сплачують ЄСВ, вона не може бути меншою, ніж 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Право на цю допомогу мають усі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тож така допомога в розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж 671 грн (2684 грн х 25%). Мінімальний розмір усієї такої допомоги, що надається органами управління праці і соцзахисту, залежно від тривалості періоду вагітності та пологів, з 01.12.2022 р. становитиме:
Допомога одиноким матерям Цю допомогу надають у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім’ї за 6 місяців необхідно розділити на 6, а потім на кількість членів такої сім’ї). Отриманий після ділення дохід необхідно порівняти з відповідним прожитковим мінімумом. Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться:
Отже, з 01.07.2022 р. максимальний розмір допомоги становитиме для дітей:
Які показники залишаться без змін? 1. Мінімальний розмір посадового окладу. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року — 2481,00 грн. 2. Нарахування зарплати. На виконання вимоги щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної зростання прожиткового мінімуму ніяк не вплине. Оскільки ця вимога від прожиткового мінімуму не залежить. А мінімальна зарплата, як ми зазначили на початку, при цьому не зміниться. 3. Єдиний соцвнесок (ЄСВ). На розмір мінімального страхового внеску у 2022 році зміна прожиткового мінімуму не впливатиме, оскільки він розраховується як добуток мінімальної зарплати та ставки ЄСВ у розмірі 22% й становить 1474 грн (6700,00 грн х 22%). 4. Максимальне обмеження розміру лікарняних і декретних. Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1105-XIV, сума допомоги з тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Аналогічна норма існує і щодо допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 2 ст. 26 Закону № 1105-XIV). 5. Фінансова відповідальність за порушення трудового законодавства. Розміри штрафів за порушення трудового законодавства, встановлені ст. 265 КЗпП, залежать від розміру мінімальної зарплати на момент виявлення відповідного виду порушення. Тому зміна прожиткового мінімуму ніяк не вплине на розміри штрафів. Отже, при проведенні перевірок Держпраці протягом 2022 року буде застосовувати штрафи залежно від виду порушення, виходячи з розміру мінімальної зарплати, яка діятиме на час такої перевірки. 6. Граничний розмір добових: 650 грн (по Україні), 80 євро (за кордон). 7. Сума податкової соцпільги, а також граничний розмір доходу, який дає право на ПСП. 8. Сума неоподатковуваного (ПДФО і ВЗ) доходу у вигляді подарунків. 9. Суми неоподатковуваної ПДФО нецільової благодійної допомоги. Голова МК профспілки О. Дзюба |