Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо електронних трудових книжок.
10 березня 2021 року в «Голосі України» № 44 було опубліковано Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 р. № 1217-IX.
Як зазначено в самому Законі, він наберає чинності через три місяці з дня його опублікування (крім пункту 4 розділу ІІ, який запрацює з дня опублікування цього Закону).
Що зміниться з 10 червня.
Коли приймаємо нового працівника на роботу.
У новій редакції ст. 24 КЗпП трудова книжка подаватиметься роботодавцю лише у разі її наявності у працівника. А ще у працівника буде вибір, що саме надавати: трудову книжку чи відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ці відомості з реєстру — це і буде «електронна трудова книжка»!
Якщо працівник не подаватиме роботодавцю трудову книжку тому, що її в нього просто немає (ні паперової, ні електронної) — це перше місце роботи, він зможе подавати вимогу про оформлення трудової книжки.
До змін працівнику у якого перше місце роботи, завести трудову книжку протягом 5-ти днів з дня прийняття на роботу — це обов’язок роботодавця, який не потребує додаткових заяв від працівника. Цього вимагав п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. В новій редакції ст. 48 КЗпП, говориться: на вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу, тобто, під трудовою книжкою в КЗпП буде розумітися саме «паперова трудова книжка»!
Коли звільняємо працівника.
Згідно зі ст. 47 КЗпП у день звільнення працівника роботодавець зобов’язаний видати йому належно оформлену трудову книжку. У новій редакції цієї статті паперова трудова книжка працівнику при звільненні не видаватиметься. Проте на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Роботодавець більше не зберігатиме трудових книжок. При прийнятті на роботу працівник надаватиме трудову книжку роботодавцю лише як джерело інформації, але після отримання такої інформації, вона повертатиметься працівнику.
Термін «основне місце роботи» у зв’язку з цими змінами не зникне! Як зазначається у змінах до Закону про ЄСВ (де, власне, і міститься зараз визначення того, що таке основне місце роботи — місце зберігання трудової книжки), основне місце роботи з 10 червня 2021 року визначатиметься працівником у заяві про прийняття на роботу. Звідти воно перекочовуватиме до наказу про прийняття на роботу, до звітності з ЄСВ та до Реєстру застрахованих осіб.
Облік трудової діяльності працівника.
Облік трудової діяльності працівників здійснюватиметься в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом про ЄСВ (ст. 48 КЗпП). Відомості з цього Реєстру стануть повноцінною заміною паперової трудової книжки. А паперова трудова книжка, по суті, поступово перетвориться на дублікат таких відомостей, і потреба в ній зникне.
В реєстрі зараз є інформація лише з початку 2000-х. А ті, хто мав трудовий стаж до введення обов’язкового соціального страхування, мають підтверджувати його відповідними документами — зокрема, і записами в паперовій трудовій книжці. Для призначення пенсії за віком — це досі важливо, тож велика кількість працівників продовжуватиме зберігати паперові трудові книжки і вимагатиме внесення до них записів про власну трудову діяльність.
І роботодавці не зможуть їм відмовити у такій вимозі! У новій редакції ст. 48 КЗпП зазначається: власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Не зникне й Інструкція про порядок ведення трудових книжок. Адже, як і раніше, порядок їх ведення визначатиметься Кабміном.
Як користуватися так званою електронною трудовою книжкою.