Лист № 210 від 11.06.2019р., про інформацію щодо компенсації за невикористану відпустку.

                                                                                Головам ППО

            Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо компенсації за невикористану відпустку.

 Кожному працівнику трудове законодавство гарантує відпочинок у формі відпустки. Та не завжди працівник повністю використовує цей відпочинок, тому йому й виплачується компенсація за невикористану відпустку.

 Із усіх видів відпусток компенсуємо лише щорічні і окремі соціальні (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Компенсація за невикористану відпустку працівникові бюджетної установи обчислюється за дні усіх щорічних відпусток, якими він не скористався, тобто:

  основної;

  додаткової за роботу, характер якої є особливим;

  додаткової за роботу, умовами праці якої є шкідливими і важкими;

  інших додаткових відпусток, які визначені законодавством (мова йде про додаткові відпустки держслужбовцям, атестованим прокурорам, суддям, посадовим особам місцевого самоврядування тощо).

                Серед соціальних це додаткова відпустка працівникам бюджетної установи, у яких: діти віком до 15 років; повнолітня дитина з інвалідністю з дитинства (I група, підгрупа А).

  Компенсація за невикористану відпустку 2019 року виплачується:

 –  за бажанням працівника, який продовжує працювати в установі, тобто без звільнення;

 –  при звільненні або переведенні працівника в іншу установу;

 –  у разі смерті працівника.

 Компенсація відпустки сумісникам відбувається так само, як і для інших працівників. Для кожного з цих випадків законодавство встановило певні умови.

. Заміна відпустки грошовою компенсацією для працівника можлива, якщо він напише відповідну заяву. Але однієї заяви недостатньо. Керівник установи підпише наказ, за яким буде нарахована компенсація, лише за однієї умови — працівник установи уже використав 24 календарних дні (к. дн.) щорічної та/або додаткових відпусток. Тобто за бажанням працівника можна компенсувати тільки частину відпустки. Натомість у разі звільнення, переведення чи смерті невикористані дні відпустки компенсуються повністю).

  Дні невикористаної соціальної додаткової відпустки протягом року не компенсуємо — лише у разі звільнення працівника.

  Компенсація за невикористану відпустку при звільненні або переведенні. Така компенсація нараховується за всі дні відпустки, які не використав працівник. Якщо працівника звільнено у зв’язку з переведенням до іншої установи, компенсація виплачується одним із способів:

   безпосередньо працівнику;

   установі, до якої його переведено (за бажанням (заявою) працівника). Компенсація за невикористану відпустку в разі смерті

     У разі смерті працівника компенсація виплачується його спадкоємцю за наказом, виданим на підставі його заяви. Кількість днів невикористаної відпустки розраховується за звичайною методикою, як і при звільнені.  Таку компенсацію спадкоємець отримає лише після пред’явлення свідоцтва про право на спадщину.

 Грошова компенсація за невикористану відпустку нараховується за усі дні відпочинку, якими працівник не скористався, у т. ч. за попередні роки. Їх кількість обчислюємо окремо за кожним видом відпустки й у межах: робочого року — для щорічних відпусток; календарного року — для соціальних відпусток. Для соціальних відпусток ці дні обчислюємо окремо за кожен календарний рік, у т. ч. у якому дитина досягла 15 років, а для щорічних — окремо за кожен робочий рік або пропорційно до відпрацьованого часу, якщо його тривалість становить менше 365 (366) к. дн.   Компенсація за невикористану відпустку при звільненні нараховується на дні відпочинку, якими працівник не скористався.

До виплат, з яких обчислюється компенсація за невикористану відпустку, входять виплати за час, коли за працівником бюджетної установи зберігають середній заробіток. Мова йде про: оплату відпочинку, у т. ч. через вагітність і пологи; середню зарплату за дні службової поїздки; оплату хвороби; оплату за виконання державних громадських обов’язків тощо. НЕ включаємо: матеріальну допомогу; компенсацію за невикористану відпустку; премії до ювілейних дат (свят); надбавки за роз’їзний характер роботи та витрати у відрядженні; премії за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, за сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій, за впровадження нової техніки і технології. Також НЕ включаємо: винагороди за призові місця у змаганнях, конкурсах тощо; літературний гонорар за авторським договором; вартість цінностей, продуктів харчування, які видають відповідно до законодавства про охорону праці; компенсація працівникам втрати частини зарплати у зв’язку з порушенням термінів її виплати.

 Відповідальність за неправильно розраховану компенсацію .

Порядок відшкодування суми ляже на плечі бухгалтера, який нарахував суму компенсації. А за допущене порушення будуть накладені штрафи..

 

Голова МК профспілки                                                О. Дзюба

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.