Лист № 211 від 18.09.2020р., надає інформацію щодо оплати праці працівника за неповний робочий день.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо оплати праці працівника за неповний робочий день.

Переведення працівника на роботу в умовах неповного робочого дня (тижня) проводиться за згодою працівника і оформляється наказом по підприємству. У разі незгоди працівника, таке переведення повинно проводитись із дотриманням вимог ч. 3 ст.32 КЗпП, а саме: про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Як же проводити оплату праці у разі переведення працівників на роботу в умовах неповного робочого дня (тижня)? При почасовій системі оплаті праці (годинна тарифна ставка/місячний посадовий оклад) оплата праці проводиться за фактично відпрацьований час. Фактично відпрацьований час відображається у табелях обліку робочого часу, що регламентується наказом Держкомстату № 489.

При відрядній системі оплаті праці – за фактично виконану роботу по відрядних розцінках, встановлених на підприємстві. Кількість (об’єм) виконаної працівником роботи відображається у нарядах на виконання робіт.

У всіх випадках оплата проводиться із обов’язковим додержанням мінімальних державних гарантій в оплаті праці, встановлених КЗпП і Законом України “Про оплату праці”.

Також відповідно до ч. 2 ст.30 Закону України “Про оплату праці”, роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Голова МК профспілки                                                     О. Дзюба

 

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.