Лист 23.05.2022 № 106 надає інформацію щодо призупинення трудового договору з мобілізованим працівником, коментар Мінекономіки.

Головам ППО

                Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо призупинення трудового договору з мобілізованим працівником, коментар Мінекономіки.

Коментар до листа Міністерства економіки України від 10.05.2022 р. № 4711-06/23239-07

               За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Це гарантує ст. 119 КЗпП. Враховуючи перераховані гарантії, працівники, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення не підлягають звільненню на підставі пп. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП, а лише увільняються від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором, що оформлюється відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця.

Які гарантії передбачені для мобілізованого працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Мінекономіки заявляло: в умовах воєнного стану мобілізований працівник, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, продовжує знаходитися у трудових відносинах з відповідним роботодавцем. Середній заробіток зберігається за таким працівником у разі закінчення відпустки або дострокового її припинення. Тобто норма про декретну відпустку в цьому випадку має пріоритет над періодом мобілізації.

Чи можна призупинити трудовий договір із мобілізованим працівником і які гарантії він матиме у такому випадку

 Відповідно до ст. 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. А немає виконання роботи — немає і зарплати! Жодного середнього заробітку або 2/3 окладу для працівника ця стаття не передбачає. Водночас призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тобто працівнику гарантується збереження робочого місця у період призупинення трудового договору. Звісно, він може звільнитися за власним бажанням, та й у роботодавця є можливості його звільнити, зокрема, через ліквідацію підприємства, але в період призупинення трудового договору — цей договір працює. І за працівником зберігаються усі права та гарантії в межах закону. Проте щодо прав мобілізованих працівників на середній заробіток під час призупинення трудового договору, Мінекономіки вирішило їх захистити. У коментованому листі зазначено, що за працівником, призваним або прийнятим на військову службу в особливий період, під час призупинення дії трудового договору на підприємстві зберігається місце роботи, посада та виплачується збережений середній заробіток за рахунок коштів роботодавця.

Голова МК профспілки                                                     О. Дзюба

 

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.