Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає роз’яснення щодо професійного розвитку педагогічних і науково-педагогічних працівників.
Згідно ст. 59 Закону України «Про освіту» професійний розвиток педагогічних і науково-педагогічних працівників передбачає постійну самоосвіту, участь у програмах підвищення кваліфікації та будь-які інші види і форми професійного зростання. Заклади освіти, в яких працюють педагогічні та науково-педагогічні працівники, сприяють їхньому професійному розвитку та підвищенню кваліфікації.
Підвищення кваліфікації може здійснюватися за різними видами (навчання за освітньою програмою, стажування, участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо) та у різних формах (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) тощо).
Педагогічна (вчена) рада закладу освіти на основі пропозицій педагогічних (науково-педагогічних) працівників затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних (науково-педагогічних) працівників (з відривом чи без відриву від освітнього процесу).
Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника та враховується під час обрання за конкурсом на посаду науково-педагогічного працівника.
Підвищення кваліфікації педагогічного (науково-педагогічного) працівника може фінансуватися засновником закладу освіти, закладом освіти, в якому він працює, педагогічним (науково-педагогічним) працівником, а також іншими фізичними та юридичними особами.
На час підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним (науково-педагогічним) працівником зберігається місце роботи (посада) із збереженням середньої заробітної плати.
Порядок підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, включаючи порядок оплати, умови і порядок визнання результатів підвищення кваліфікації, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 17-р «Про додаткові заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2018 році» з метою організації та забезпечення своєчасного підвищення кваліфікації педагогічних працівників:
- Погодитися з пропозиціями Міністерства освіти і науки щодо: 1) необхідності проведення у 2018 році додаткових заходів стосовно підвищення кваліфікації педагогічних працівників за Державним стандартом початкової освіти та сучасними освітніми методиками, що базуються на компетентнісному, особистісно-орієнтованому підходах;
2) проходження підвищення кваліфікації у 2018 році:
- вчителями початкової школи;
- вчителями іноземних мов, які навчатимуть учнів у початковій школі;
- вчителями закладів загальної середньої освіти (класів), в яких діти навчаються мовами національних меншин;
- директорами, заступниками директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи у початковій школі (або структурному підрозділі іншого закладу освіти, що забезпечує початкову освіту);
- директорами, заступниками директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, вчителями закладів загальної середньої освіти, які є учасниками експериментів із запровадження інтегрованого курсу природничо-математичних дисциплін, електронних підручників;
- асистентами вчителів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням;
- фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів.
Виходячи з вище зазначеного педагогічна рада за виробничою необхідністю вносить зміни у щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників на основі яких та керуючись типовою освітньою програмою організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників затвердженого наказом МОН України від 15.01.2018 р.№ 36 керівник навчального закладу видає наказ про направлення педагогічного працівника на підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу та збереженням середньої заробітної плати.
Голова МК профспілки О. Дзюба