Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо граничних норм застосування неурочних робіт та їх оплата.
Відповідно до ст. 62 Кодексу законів про працю України надурочні роботи (роботи понад встановлену тривалість робочого дня), як правило, не допускаються. Встановлені граничні норми застосування надурочних робіт. Вони не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ст. 65 КЗпП). При цьому власник або уповноважений ним орган повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника. Для застосування надурочних робіт обов’язково слід отримати дозвіл виборного органу первинної профспілки (профспілкового представника) підприємства, установи, організації. Роботодавець (власник або уповноважений ним орган) може застосовувати надурочні роботи лише у виняткових випадках, що визначаються законодавством:
Статтею 63 КЗпП забороняється залучення до надурочних робіт:
До надурочних робіт можуть залучатися за їхньою згодою:
Оплата надурочних робіт за погодинною системою оплати праці здійснюється в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106 КЗпП). За відрядною — здійснюється доплата за роботу в надурочний час (за всі відпрацьовані надурочні години) в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою. Існують особливості оплати надурочних годин при застосуванні підсумованого обліку робочого часу. У такому випадку як надурочні години оплачуються всі години, що відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді. Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди — декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо. У сільському господарстві (в рільництві) може застосовуватися розрахунковий річний період (від початку весняно-польових до закінчення осінньо-польових робіт). Для окремих категорій працівників залізничного транспорту обліковим періодом може бути тур (час з моменту явки на роботу для поїздки до моменту явки на роботу для наступної поїздки) (п. 6 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138). Годинна ставка для оплати надурочної роботи при обліковому періоді тривалістю рік обчислюється шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), встановленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (у кінці року — при обліковому періоді рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік (лист Мінсоцполітики від 24.04.2017 № 1264/0/101-17/282). |
Голова МК профспілки О. Дзюба