Лист 28.06.2022 № 149 надає роз’яснення щодо поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди.

Головам ППО

                Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає роз’яснення щодо поширення дії  галузевої (міжгалузевої) угоди.

Законом України від 12.05.2022 № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про колективні договори і угоди».

Так, дія галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень може бути поширена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин, на всіх роботодавців незалежно від форми власності, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності), у разі отримання відповідного спільного звернення від суб’єктів сторін цієї угоди та у разі, якщо угоду:

– укладено відповідно до цього Закону центральним органом (органами) виконавчої влади та репрезентативними суб’єктами сторін/сторони (у разі укладення угоди на двосторонній основі);

– зареєстровано без зауважень центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.

Тобто сторони профспілок і роботодавців мають звернутися до Мінекономіки, за умов визначених законом, із проханням поширити дію галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень на всіх роботодавців, які провадять свою діяльність у відповідній галузі/галузях (виді/видах економічної діяльності).

Відповідно до вказаного вище закону, у тримісячний строк з дня набрання ним чинності Кабінет Міністрів України має затвердити порядок поширення дій таких угод.

Крім того, сторони галузевої (міжгалузевої) угоди та Мінекономіки, після прийняття відповідного рішення, поширюють на своїх сайтах інформацію щодо поширення дії галузевої (міжгалузевої) угоди, її окремих положень, на роботодавців, які визначаються за основним видом економічної діяльності, та є для них обов’язковими.

Зазначимо, що раніше дія галузевих угод поширювалася лише на її підписантів.

Нагадуємо, що Закон України № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників», що набрав чинності 27.05.2022 р., під час його розробки Урядом пройшов узгоджувальну нараду, пропозиції СПО об’єднань профспілок в ньому повністю враховано і він був підтриманий профспілками. Слід зазначити, що в цьому законі, зокрема, строк дії чинного колективного договору приведено у відповідність до норм Директиви Ради ЄС 2001/23/ЄС про наближення законів держав – членів, що стосуються охорони прав працівників у разі зміни власника підприємства, бізнесу чи їх частини.

Голова МК профспілки                                                       О. Дзюба

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.