Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо нюансів звільнення у зв’язку зі скороченням.
Що таке звільнення у зв’язку із скороченням? У Кодексі законів про працю є п. 1 ст. 40, який визначає, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках:
І також є п. 4 ст. 36 КЗпП, де написано, що припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників. Ст. 43 КЗпП — Розірвання трудового договору з підстав п. 1.ч. 1 ст. 40 КЗпП може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Держпраці роз’яснює, що зміни в організації виробництва і праці — це раціоналізація робочих місць, уведення нових форм організації праці, серед них перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо. У листі Мінсоцполітики від 13.04.2017 р. № 159/0/22-17 вказано, що зміни в організації виробництва і праці — об’єктивно необхідні дії власника, обумовлені впровадженням нової техніки, нових технологій, вдосконаленням структури підприємства. Роботодавець повинен видати наказ про внесення змін в організацію виробництва і праці, в якому розкривається зміст цих змін. Щодо реорганізації Реорганізація — це форма припинення юридичної особи, в результаті чого права та обов’язки переходять до правонаступників шляхом:
Вона може здійснюватися:
Якщо відбувається організація, то можна працівників перевести на інше підприємство. Стаття 32 КЗпП вказує, що у разі, якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 цього Кодексу. Що може зробити роботодавець, якщо відбуваються певні зміни в організації виробництва та праці?
Покрокова інструкція звільнення у зв’язку із скороченням: 1. Видається наказ про зміни в організації виробництва і праці: o ліквідація; o реорганізація; o банкрутства; o перепрофілювання підприємства, установи, організації. 2. Готується новий штатний розпис. 3. Видається наказ про скорочення чисельності або штату працівників, додатком є — новий штатний розпис з датою його введення в дію (обов’язково вказати дату, коли він вводиться в дію). 4. Письмово повідомляємо профспілку про майбутні скорочення за 3 місяці до звільнень працівників. 5. Визначаємо осіб, які мають переважне право на залишення на посаді: o у вигляді доповідної записки, або протоколу комісії, або наказу; o складаємо порівняльну таблицю. 6. Попереджаємо працівників про звільнення за 2 місяці, для держслужбовців — за 1 місяць): o вказуємо причину — у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, скорочення чисельності та штату працівників; o пропонуємо вакантні посади; o дата звільнення, підпис працівника. 7. Отримати рішення профспілки про згоду на розірвання трудового договору з підстав, п. 1 ч. 1 статті 40 КЗпП щодо кожного працівника. Рішення приймається протягом 15 днів, протягом 3 днів повідомляється роботодавцю. 8. Повідомити територіальний відділ державної служби зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників. (ст. 48 Закону України «Про зайнятість населення»). 9. Видати наказ про звільнення у зв’язку із скороченням на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. Кого заборонено звільняти під час реорганізації:
Попередження про звільнення працівника у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, скорочення чисельності та штату працівників Роботодавець зобов’язаний повідомляти про звільнення за 2 місяці навіть під час військового стану (ст. 3 Закону № 2136 не застосовується щодо процедури скорочення).Якщо звільнення є масовим, то додатково повідомляємо центр зайнятості. Є встановлена форма звітності, яка затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.03.2021 р. № 563. Звітність формується та подається до центру зайнятості (районного, філії регіонального) за місцем провадження господарської діяльності за 2 місяці до самого скорочення. Помилки, які допускають роботодавці при скороченні
Голова МК профспілки О. Дзюба |