Лист №301 від 22.11.2018 р., щодо ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА АМОРАЛЬНІСТЬ ПЕДАГОГІВ

Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає роз’яснення щодо ЗВІЛЬНЕННЯ ЗА АМОРАЛЬНІСТЬ педагогів.

Яке значення слово «мораль» має у професії педагога, що таке мораль та аморальний проступок, та як не нарватися на  відповідальність за активність у соціальних мережах.

Працівники, які виконують виховну функцію: вчитель, педагог, вихователь — зобов’язані бути людьми високих моральних переконань і бездоганної поведінки.

Ця вимога закріплена законом. Так, Закон України «Про загальну середню» у ч. 1 ст. 24 передбачає, що педагогічним працівником повинна бути особа з високими моральними якостями. Така ж вимога ставиться до педагогічних працівників закладу дошкільної освіти у ч.1 ст. 30 Закону України «Про дошкільну освіту».  

У такий спосіб законодавець визначає першим критерієм до можливості особи зайняти посаду педагогічного працівника – особа з високими моральними якостями. 

За таких обставин, вчинення педагогічним працівником аморального проступку є одним з проявів невідповідності педагогічного працівника високим моральним якостям, а призначення особи яка не відповідає таким якостям є незаконним.

Якщо педагог недостойною поведінкою скомпрометував себе перед учнями, іншими особами, порушив моральні норми, втратив тим самим авторитет, дискредитував себе як вихователь, він може бути звільнений з роботи за п.3 ст.41 Кодексу законів про працю.

Що ж це таке вчинення аморального проступку? 

Правові засади України щодо захисту моральності встановлені Конституцією України, яка у статті 3 відображає зміну соціальних пріоритетів та виводить на перше місце людину, та такі її внутрішні цінності як життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека.

Відповідно до абз. 13 ч. 1 статті 1 Закон України «Про захист суспільної моралі» під поняттям «суспільна мораль» розуміють систему етичних норм, правил поведінки, що склались у суспільстві на основі традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро, честь, гідність, громадський обов’язок, совість, справедливість.

Крім того,  відповідно до ч. 4 статті 13 Цивільного кодексу України особа при здійсненні своїх прав повинна додержуватись моральних засад суспільства. Це є юридичний обов’язок, який покладається на усіх без виключення учасників правовідносин. Недодержання цього обов’язку тягне за собою негативні наслідки, що визначені законом.

Це означає, що будь-хто може звернутися до суду для припинення зловживання своїми правами чи застосувати інші правові наслідки (відшкодування майнової, компенсації моральної шкоди тощо). 

Звільнення працівника, який виконує виховні функції та вчинив аморальний проступок, допускається за наявності двох умов:

  • проступок повинен бути підтверджений фактами;
  • його вчинення не сумісне з продовженням роботи, що має виховну функцію.

Такого висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 22.03.2017 (справа No6-3135цс16).

При  цьому, звільнення педагога  за аморальний проступок  можливе за вчинення ганебного вчинку як на роботі так і за її межами. Тобто, розміщення фото у соціальних мережах теж може бути підставою для звільнення за  вчинення ганебного вчинку.

Мої рекомендації щодо розміщення фото у соціальних мережах, які не лише не дадуть приводу для звільнення, але й не дадуть приводу навіть для розмови у цьому напрямку.

  1. Найпростіша і найефективніша рекомендація – поставте на аватарку фото в стилі «на паспорт» і більше взагалі не розміщуйте  фотографій в соціальних мережах.
  2. Хочете розмістити фото уникайте фото у нижній білизні чи купальних костюмах, фото, які можуть бути сприйняті як пристрасні чи закохані. Не варто розміщувати фото у непристойних позах, незастібнутому чи приспущеному одязі, фото на яких Ви цілуєтесь, цілуєте або робите вигляд, що цілуєте, приготувалися до поцілунку, тощо. Уникайте фото з місця відпочинку, де Ви палите, споживаєте алкогольні напої.  

3.     В мережі Фейсбук Ви можете налаштувати свої публікації таким чином, що Ваші фото можуть побачити лише фейсбук-друзі ( або лише вибрані друзі).

Тут необхідно проявити обережність. Коло людей, які бачать Ваші публікації можна налаштувати як для кожної публікації окремо так і налаштувати публікацію за замовчуванням.

Окрім фото, уникайте публікацій та коментарів, які можуть бути сприйняті (незалежно від того, як Ви це сприймаєте), що Ви агітуєте споживання алкоголю, наркотиків, тютюнопаління, нічні розваги, статеві стосунки, насильство і жорстокість як по відношенню до дітей, так і по відношенню дорослих людей або тварин.  Вам також слід уникати розмов про зміну влади, особливо в неконституційний спосіб.

Загалом, якщо  розбирати питання аморального проступку, воно достатньо глибоке і неоднозначне, немає чітких меж, а отже це непахане поле для юристів.  

Голова МК профспілки                                                        О. Дзюба

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.