Лист №56 від 17.01.2019р., про роботу і відпустку для догляду за дитиною до 3-х років

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про роботу і відпустку для догляду за дитиною до 3-х років.

Прекрасний період вагітності рано чи пізно закінчується. І оскільки новонароджене диво потребує ретельного догляду, українське законодавство дозволяє новоспеченій матусі не працювати, оформивши відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Але в сучасних реаліях працююча жінка, яка має маленьку дитину, — зовсім не рідкість. Багато сучасних мам устигають і доглядати за малюком, і продовжувати працювати. Причини для цього можуть бути різні: додатковий заробіток, необхідність самореалізації, щоб не втратити кваліфікацію, тощо.

Що ж говорить із цього приводу законодавство? Згідно з ч. 8 ст. 179 КЗпП: «За бажанням жінки або осіб, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома».

Отже, доходимо висновку про те, що робота в такій відпустці дозволяється. При цьому відпустка для догляду за дитиною до 3 років не переривається. Для цього потрібне тільки бажання матусі, оформлене заявою. У ній має бути зазначена дата, з якої вона виявила бажання приступити до виконання своїх посадових обов’язків і з якої роботодавець зобов’язаний забезпечити це право шляхом оформлення наказу.

При цьому для того, щоб відпустка для догляду за дитиною до 3 років не перервалася, працівниця повинна почати працювати на умовах неповного робочого часу.

Нагадаємо, що роботодавець зобов’язаний установити неповний робочий день (неповний робочий тиждень) на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років (ст. 56 КЗпП).

 На період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною роботодавець має право прийняти іншого працівника на посаду жінки, що перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Із таким працівником укладають строковий трудовий договір.

Порада роботодавцеві: у такому строковому трудовому договорі пропишіть, що працівник приймається на роботу до дня фактичного виходу на роботу працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років (лист Мінсоцполітики від 16.05.2012 р. № 158/13/133-12). Адже така працівниця може в будь-який час перервати таку відпустку і приступити до роботи або, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, вийти на роботу на умовах неповного робочого часу. При цьому така матуся виходить на посаду, яку обіймала до отримання цієї відпустки. Тому за таких умов звільнити працівника, з яким був укладений строковий трудовий договір, можна буде без проблем напередодні виходу працівниці з відпустки для догляду за дитиною до трьох років.

Отже, працівниця може вийти на роботу, не перериваючи відпустку для догляду за дитиною до 3 років. І цей варіант до певного часу мав великий попит, оскільки при цьому працівниця продовжувала отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Але на сьогодні такого виду допомоги немає. Також, якщо матуся захоче скористатися, наприклад, навчальною відпусткою, їй доведеться перервати соцвідпустку, а потім вона знову зможе її оформити. Крім того, листок непрацездатності не видається для догляду за хворою дитиною в період відпустки для догляду за дитиною (п. 3.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455). І це цілком логічно, оскільки матуся сама перебуває у відпустці і може доглядати за дитиною.

Робота за сумісництвом і відпустка для догляду за дитиною до 3 років

Якщо працівниця до виходу в декрет працювала за основним місцем роботи і за сумісництвом і не планує працювати, то після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вона оформляє відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Але якщо раптом матуся захоче відновити свою трудову діяльність, вона може скористатися ст. 179 КЗпП. У ній законодавством не визначено, де саме жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, може працювати на умовах неповного робочого часу: на основній посаді чи на посаді за сумісництвом. Отже, така матуся, що має основне місце роботи і місце роботи за сумісництвом, у період перебування в соцвідпустці для догляду за дитиною має право, наприклад, приступити до виконання роботи на умовах неповного робочого часу за сумісництвом.

Але не забувайте про обмеження, які не надають матусі такої можливості. Так, окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ та організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їх заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

Ці обмеження встановлені п. 4 постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 р. № 245. Тому, якщо за основним місцем роботи матуся обіймала таку посаду, то вона не може працювати за сумісництвом, навіть якщо перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Соцдопомога

Виходячи на роботу і не перериваючи відпустку для догляду за дитиною до 3 років, жінка продовжує отримувати допомогу по догляду за дитиною. Але це було раніше. Зараз жінка отримує тільки допомогу при народженні дитини. У зв’язку із цим і виникають запитання. А що ж буде з державною допомогою? Чи не втратить її працююча матуся?

Допомогу при народженні дитини працююча матуся отримуватиме все одно. Причому незалежно від того, перерве вона відпустку для догляду за дитиною чи ні.

Занепокоєння і плутанина виникли внаслідок того, що не всі ще звикли до нововведень законодавства. Раніше (до 01.07.2014 р.) Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII установлювалися серед іншого такі види допомоги, як допомога при народженні дитини і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Так ось, тоді працівниця могла отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, тільки якщо вона працювала на умовах неповного робочого часу. А ось якщо вона виходила працювати на умовах повного робочого дня, то така допомога їй уже не виплачувалася, її міг отримувати той, хто фактично доглядав за дитиною.

При цьому допомога при народженні дитини надавалася незалежно від того, працювала жінка чи ні.

З 1 липня 2014 року Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII допомогу при народженні дитини і допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об’єднали в один вид — допомогу при народженні дитини. І з того часу вона призначається в єдиному розмірі 41 280 грн. незалежно від кількості діток. Виплата такої допомоги здійснюється одноразово в сумі 10 320 грн, інша сума допомоги (30 960 грн) виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами в сумі 860 грн щомісячно.

Тому тепер, якщо матуся, яка отримує допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, то допомога виплачуватиметься їй до закінчення строку її призначення, тобто протягом 36 місяців. Причому на яких умовах вийшла на роботу працівниця, значення не має.

Для того, щоб остаточно переконатися в правильності цього висновку, можете зазирнути в постанову Кабміну «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. № 1751. Там ви побачите, що серед підстав для припинення виплати допомоги (п. 13 Порядку) немає пункту, що стосується роботи матусі у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Тому сміливо доходимо висновку про те, що факт роботи не впливає на отримання цього виду державної допомоги.

Отже, в нинішніх умовах отримання допомоги при народженні дитини особливої вигоди у виході на роботу в режимі неповного робочого часу і неприпиненні відпустки для догляду за дитиною до 3 років немає. Більше того, якщо працівниця перерве цю відпустку, вона матиме право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною.

 

 

Голова МК профспілки                                                  О. Дзюба

Tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.