Лист № 56 від 26.02.2020р., надає інформацію про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це дуже важливий період у житті жінки, який дає їй можливість налаштуватися на зовсім інший ритм життя. А ще це дуже хвилюючий період. Тож, погодьтеся, додавати хвилювань ще й якимись негараздами в наданні та оформленні такої відпустки не хотілося б.

З чого почати? Зі знайомства з листком непрацездатності

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є соціальною оплачуваною відпусткою. При цьому у ст. 179 КЗпП та ст. 17 Закону про відпустки зазначено, що надають її на підставі медичного висновку. Таким медичним висновком є листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. За загальним правилом його видають майбутній мамі, що працює, на 30-му тижні вагітності. А тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами триває 126 календарних днів.

Проте з цього правила є винятки. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді загальна тривалість відпустки складатиме 140 календарних днів.

При передчасних пологах до 30 тижнів вагітності лікарняний лист буде видано на 140 календарних днів у разі народження живої дитини, а у випадку мертвонародження при таких пологах — на 70 календарних днів.

Жінки, які належать до I–IІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, право на декретну відпустку мають з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів.

Після отримання листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця, як правило, передає його у відділ кадрів для перевірки на правильність заповнення. На що слід звернути увагу при отриманні такого листка непрацездатності? Так, у його графах:

  • «Діагноз первинний» повинен бути вказаний термін вагітності на час звернення;
  • «Діагноз заключний» — орієнтовний термін пологів;
  • «Причина непрацездатності» — «вагітність та пологи»;
  • «Режим» — «амбулаторний і стаціонарний»;
  • «Звільнення від роботи» — одним рядком сумарна тривалість відпустки із зазначенням дати відкриття лікарняного;
  • «Стати до роботи» — дата закінчення відпустки.

Цікаво, що на практиці графа «Стати до роботи» заповнюється лікарями по-різному: одні зазначають останній день відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (наприклад, дата, на яку припадає 126-й календарний день відпустки), як того вимагає п. 9 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян від 13.11.2001 р. № 445, інші — наступний на останнім день відпустки (тобто дата, коли застрахована особа повинна стати до роботи).

Як же правильно? І так, і так. Це підтверджує ФСС у своєму роз’ясненні.

Чи потрібен наказ?

Наразі питання, чи видавати наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, кожен роботодавець вирішує самостійно.

При цьому Закон про відпустки не вимагає його видання. Однак без такого наказу не обійтися, якщо жінка вирішила піти у декретну відпустку пізніше дати, вказаної в лікарняному листі як початок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.

Голова МК профспілки                                                       О. Дзюба

 

Tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.