Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію як відбуваються перевірки Держпраці.
З 31 грудня 2019 року в Україні діє новий порядок контролю за додержанням законодавства про працю. Як саме відбувається перевірка? Пам’ятайте:
У яких випадках може прийти інспектор праці? Існують 11 підстав для інспекційного відвідування: 1. За зверненням працівника про порушення законодавства про працю. 2. За зверненням фізичної особи про порушення правил оформлення трудових відносин. 3. За рішенням керівника Держпраці після аналізу інформації зі ЗМІ й інших джерел. 4. За рішенням суду. 5. За повідомленням посадових осіб органів держнагляду (контролю), правоохоронних органів. 6. За інформацією Держстату, Державної податкової служби, Пенсійного фонду України. 7. За інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників. 8. За дорученням Прем’єр-міністра України. 9. За зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 10. За запитом народного депутата. 11. У разі невиконання вимог припису. Чи можна не допустити інспектора до перевірки? Ви маєте на це право у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення. Якщо документ є, але ви маєте сумніви щодо його справжності, перевірте посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці. Що може перевіряти інспектор праці? Задача інспектора — перевірити, чи виконує бізнес законодавство про працю, зокрема:
Яка відповідальність за незадекларовану працю? До юридичних осіб та фізосіб-підприємців, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 Кодексу законів про працю) та адміністративну відповідальність (ст. 41 Кодекс про адміністративні правопорушення). Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність — до посадових осіб підприємств, а також ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною. За які порушення вам можуть накласти штраф? Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках: 1. За недопущення до проведення перевірки. 2. За створення перешкод у її проведенні. 3. За виявлення незадекларованої праці: не уклали трудовий договір, не повідомили про найм Державну фіскальну службу, не сплатили податки. По всім іншим питанням інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені строки, вас не будуть притягати до відповідальності. Голова МК профспілки О. Дзюба |