Лист 02.11.2023 № 334 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію судово-юридичної газети кому з мобілізованих працівників обов’язково слід виплачувати середній заробіток.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію судово-юридичної газети кому з мобілізованих працівників обов’язково слід виплачувати середній заробіток.

                Верховна Рада 1 липня 2022 року ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі — Закон № 2352-IX), яким скасувала збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками. Депутати тоді пояснили це тим, що «неможливо зберігати середню зарплату в умовах, коли велика частина персонального складу підприємства мобілізована».

Відповідно були внесені зміни до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду 16 жовтня 2023 року розглянув справу № 718/209/23 за позовом педагогічного працівника, якого мобілізували, і який відстоював своє право на збереження середнього заробітку.

Зокрема, Верховний Суд зазначив, що Законом № 2352-IX не внесено зміни до інших законів, які передбачають гарантії для громадян України, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, встановлені нормами інших законів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників). Тобто, для окремих категорій суб’єктів (зокрема, для педагогічних чи науково-педагогічних працівників), призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, збережено таку гарантію, як попередній середній заробіток.

Крім того, спеціальна норма (ч. 2 статті 5 Закону України «Про освіту») має перевагу над загальною (частина третя статті 199 КЗпП) нормою. І прийнята пізніше в часі загальна норма (частина третя статті 199 КЗпП) не скасовує спеціальної норми. Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, зберігається попередній середній заробіток.

 

Голова МК профспілки                                          Олександр ДЗЮБА

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.