Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо повноважень профспілок з питань охорони праці.
- Здійснення громадського контролю за дотриманням роботодавцем законодавства про охорону праці, створення безпечних умов праці, належного виробничого побуту для працівників своєчасним забезпеченням відповідними засобами захисту.
(Ст.41 Закону України «Про охорону праці»; ст. 8 Закону України «Про охорону праці»; частина 4; ст.163 КЗпП України; частину 7 ст. 21 і частина 12 ст. 38 Закону України «Про профспілки…).
- Участь у розробці та здійсненні державної політики в галузі охорони праці та соціального захисту працівників.
(Частина 1 статті 21 Закону України «Про профспілки»).
- Право вимагати від роботодавця негайного припинення праці на робочих місцях, виробничих дільницях та інших підрозділах на час, необхідний для усунення загрози життю та здоров’ю працівників.
(Частина 7 ст. 21 Закону України «Про профспілки …»).
- Право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення на відповідність їх стану нормативно-правовим актам з питань охорони праці.
(«Частина 8 ст. 21 Закону України Про профспілки …»).
- Участь на підтвердження факту наявності небезпечної виробничої ситуації для працівників або їх оточення.
(Частина 2 ст.6 Закону України «Про охорону праці»).
- Участь в управлінні соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
(Стаття 5, 16, 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві …»; ст. 24 Закону України «Про профспілки …»).
- Участь у розробці роботодавцем комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів з охорони праці.
(Частина 2 ст. 13 Закону України «Про охорону праці»).
- Участь у комісіях з перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт.
(Частина 4 ст. 18 Закону України «Про охорону праці»).
- Підготовка разом з роботодавцем проектів двосторонніх зобов’язань в колдоговори стосовно забезпечення соціальних гарантій у галузі охорони праці працівникам, а також комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, контролю за їх виконанням
(Ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди»; ст. 20 Закону України «Про охорону праці»; п.1 частини 1 ст.38 Закону України «Про профспілки …).
- Участь у прийнятті в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об’єктів на відповідність їх вимогам охорони праці.
(Частина 7 ст. 21 Закону України «Про охорону праці»).
- Участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
(Частина 3 ст.41 Закону України «Про охорону праці»; частина 8 ст.21 та п.11 частини 1 ст. 38 Закону України «Про профспілки …»; Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві … № 1112 від 25.08. 2004р. ).
- Участь у роботі комісій з питань охорони праці підприємств.
(Частина 2 ст. 16 Закону України «Про охорону праці»; п.11 частини 1 ст.38 Закону України «Про профспілки …»).
- Участь у визначенні разом з роботодавцем видів заохочень працівників за активну участь та ініціативу при здійсненні заходів на поліпшення умов праці та підвищення її безпеки.
(Частина 1 ст.25 Закону України «Про охорону праці»).
- Узгодження з органами державної виконавчої влади договору з питань поліпшення умов і безпеки праці.
(Абзац 5 частини 1 ст.33 Закону України «Про охорону праці»; часть3 ст.3 Закону України «Про колдоговори і угоди»; ст.20 Закону України «Про профспілки …»).
- Обов’язкові подання роботодавцям для розгляду з питань охорони праці та отримання від них аргументованих відповідей.
(Частина 9 ст.21 Закону України «Про профспілки …»; часть3 ст.41 Закону України «Про охорону праці»).
Голова МК профспілки О. Дзюба