Лист 15.04.2022 № 67 надає інформацію про трудові права волонтерів.

Головам ППО

                Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію про трудові права волонтерів.

Хто такий волонтер

Волонтер — фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги (ч. 1 ст. 7 Закону про волонтерську діяльність). Волонтери надають волонтерську допомогу на підставі договору про провадження волонтерської діяльності, укладеного з організацією, наприклад, благодійним фондом, лікарнею тощо, або без такого договору. Волонтер може отримати посвідчення волонтера, здійснюючи волонтерську діяльність в організаціях, що залучають до своєї діяльності волонтерів. Волонтери можуть надавати волонтерську допомогу індивідуально, при цьому вони зобов’язані повідомляти отримувачів волонтерської допомоги про те, що вони не співпрацюють з організаціями та установами, що залучають до своєї діяльності волонтерів.

Які трудові права волонтерів?

КЗпП України не містить жодної норми щодо трудових відносин між волонтером та роботодавцем.

На волонтерів не поширюється гарантії ст. 119 КЗпП, тобто за їх відсутності за ними не зберігається робоче місце та середній заробіток. У разі відсутності працівника-волонтера на роботі, роботодавець має право табелювати його як неявка з нез’ясованих причин «НЗ» або за інших причин «І» і відповідно не сплачувати заробітну плату. А в найгіршому випадку — звільнити за прогул. Чого ми роботодавцям у воєнний стан не радили би робити. Оскільки суд може визнати таку відсутність поважною причиною, як здійснення громадського обов’язку для збереження життя та здоров’я громадян, що потребують допомоги.

Як волонтер може підтвердити волонтерську діяльність

Роботодавцям та працівникам волонтерам слід знаходити оптимальний варіант оформлення відсутності на робочому місці. Для цього волонтеру слід повідомити роботодавця про те, що він здійснює волонтерську роботу і скільки часу це забирає. По можливості надати копію договору про провадження волонтерської діяльності, посвідчення або довідки від організації, з якою він співпрацює. А роботодавець, в свою чергу, зваживши об’єм роботи та трудові функції працівника, зможе знайти та оформити трудові права волонтера.

Як оформити відсутність волонтера на роботі

Якщо працівник може суміщати роботу та волонтерство, то працівнику можна:

  • встановити неповний робочий час (ст. 56 КЗпП), тобто неповний робочий день або тиждень, відповідно і оплата;
  • встановити дистанційну роботу (ст. 602 КЗпП), якщо від працівника важливий результат роботи, а не присутність на робочому місці, і він все встигає;
  • встановити гнучкий режим робочого часу (ст. 60 КЗпП), за яким працівник може на власний розсуд визначати графік роботи або роботодавець визначає фіксований робочий час (через день, через тиждень тощо).

У вказаних випадках потрібна заява працівника + наказ.

Якщо працівник на 100% зайнятий волонтерством і не встигає працювати:

  • щорічна основна або додаткова відпустка (ст. 74 КЗпП), за бажанням працівника (заявою), із обмеженнями ст. 12 Закону № 2136;
  • обов’язкова відпустка без збереження заробітної плати (ст. 25 КЗпП), при цьому роботодавець не має право відмовити у наданні відпустці;
  • відпустка без збереження заробітної плати (ст. 26 Закону про відпустки), за бажанням працівника (заявою), з причин карантину або воєнного стану, без обмеження строку відпустки.

Волонтери — це потужна сила протидії агресору в Україні. Вони велика підтримка військових та громадян, які потребують допомоги. Але волонтери теж потребують підтримки, і в першу чергу від роботодавців, щоб не залишитись без роботи та доходу, поки вони спасають інших. 

Голова МК профспілки                                                        О. Дзюба        

 

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.