Лист 19.09.2023 № 289 надає інформацію видавництва «Оплата праці» щодо додаткових відпусток працівників з інвалідністю.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію видавництва «Оплата праці» щодо додаткових відпусток працівників з інвалідністю.

           Окрім особливостей надання щорічних основних відпусток, для працівників з інвалідністю також передбачені пільги та гарантії, що стосуються додаткових відпусток.

Щорічні додаткові відпустки

Тривалість. Подовжена тривалість щорічної основної відпустки не є перепоною для отримання працівником з інвалідністю щорічної додаткової відпустки. Так, наприклад, якщо працівнику з інвалідністю ІІІ групи встановлено ненормований робочий день, то він може скористатися:

 • і щорічною основною відпусткою тривалістю 26 календарних днів;
 • і щорічною додатковою («за ненормованість») тривалістю 7 календарних днів (на підставі п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).

Зауважте, для працівників з інвалідністю тривалість щорічних додаткових відпусток є такою ж, як і для звичайних працівників.

Як наслідок, протягом року наш працівник матиме 33 календарних дні (26 + 7) для відпочинку. Однак установлюючи працівнику з інвалідністю ненормований робочий день, не забудьте зазирнути у його довідку МСЕК або в Індивідуальну програму реабілітації, щоб переконатися у відсутності заборони на таку роботу.

Особливості надання. Крім того, пам’ятайте, що:

 • сумарна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки);
 • додаткова відпустка за бажанням працівника може надаватися одночасно з основною або окремо від неї (ч. 2 ст. 10 Закону про відпустки);
 • щорічні відпустки (зокрема й щорічні додаткові) надаються за бажанням працівника з інвалідністю в зручний для нього час (п. 2 ч. 14 ст. 10 Закону про відпустки).

«Бойова» відпустка

Тривалість. Особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII (далі — Закон № 3551), надається додаткова відпустка із збереженням зарплати тривалістю 14 календарних днів на рік (ст. 772 КЗпП, ст. 162 Закону про відпустки).

Особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни, перелічені у ст. 7 Закону № 3551. Зокрема, це:

 • особи, які стали інвалідами внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення АТО, а з 24 лютого 2022 року — на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України;
 • особи, які стали інвалідами під час виконання робіт, пов’язаних з розмінуванням боєприпасів (незалежно від часу їх виконання);
 • особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи;
 • особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у Революції Гідності, та які звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014, тощо.

Статус особи, яка належить до осіб з інвалідністю внаслідок війни, підтверджує:

 • посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни у паперовій формі (за зразком, наведеним у додатку 2 до постанови КМУ від 12.05.1994 о. № 302);
 • е-посвідчення ветерана (формується безоплатно засобами Порталу Дія на підставі відомостей про видане особі «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», що містяться в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни, та відцифрованого образу його обличчя з е-паспорта / е-паспорта для виїзду за кордон).

Отже, без документа, який підтверджує статус особи з інвалідністю внаслідок війни, працівник не має права на отримання «бойової» відпустки.

Особливості надання. Особливостями такого виду відпусток є те, що така «бойова» відпустка надається:

 • без урахування обмеження щодо тривалості щорічних відпусток, установленого у ст. 10 Закону про відпустки;
 • за календарний рік (незалежно від відпрацьованого у цьому році часу). В разі невикористання в поточному році на наступні роки невикористані дні відпустки не переносяться.

Разом з цим:

 • таку відпустку не можна поділити на частини;
 • з неї не можна відкликати працівника на роботу;
 • її не можна перенести або продовжити з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки (зокрема, у випадку настання тимчасової непрацездатності);
 • вона не компенсується в період роботи та при звільненні;
 • її не продовжують на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки.
 • її не обов’язково включати до графіка відпусток;

У Табелі обліку робочого часу позначається буквеним кодом «І» або цифровим кодом «30» (інші причини неявок). Або роботодавець може передбачити своє кодування такої відпустки. При цьому конкретний період та черговість надання «бойової» відпустки визначаються за погодженням між працівником і роботодавцем. А право на неї мають як основні працівники, так і сумісники (роз’яснення Держпраці).

 

Висновки

 • Незважаючи на подовжену тривалість щорічної основної відпустки, працівник з інвалідністю має право скористатися й щорічною додатковою відпусткою.
 • Щорічні додаткові відпустки надаються працівникам з інвалідністю у зручний для них час.
 • Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на «бойову» відпустку тривалістю 14 календарних днів на рік.
 • Для отримання «бойової» відпустки працівник повинен надати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Голова МК профспілки                                           Олександр ДЗЮБА

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.