Лист 21.09.2022 № 237 надає інформацію щодо працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Опції працевлаштування ВПО

Загалом є два основні варіанти працевлаштування внутрішньо переміщених осіб:

  • прийняття на основне місце роботи (якщо працівник звільнився з попереднього);
  • робота за сумісництвом (якщо працівник не звільнився з попереднього місця роботи).

Якщо ВПО не може звільнитися з попереднього місця роботи (наприклад, через відсутність зв’язку з роботодавцем, знаходження підприємства в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованій території), законодавець передбачив альтернативний порядок. Йдеться про звільнення через центр зайнятості за місцем перебування особи на обліку як ВПО. Звільнення може відбутися на підставі ст. 36 (за угодою сторін) або ст. 38 (за ініціативою працівника) КЗпП. Для цього ВПО має звернутися в центр зайнятості із заявою за формою, затвердженою наказом Держцентру зайнятості від 07.05.2022 р. № 45. Центр зайнятості передає інформацію про звільнення роботодавцю, податковій службі та ПФУ.

Датою звільнення буде день, наступний за днем подання заяви. У такому разі ВПО автоматично стають на облік як безробітні та мають розглядати пропозиції від центру зайнятості щодо працевлаштування. Якщо працівник уже має пропозицію щодо роботи, він подає заяву про зняття з обліку як безробітного та може оформити трудові відносини з новим працедавцем.

Також можливе звільнення в судовому порядку. Проте варто зважати, що в умовах воєнного стану суди хоч і не припинили роботу, їхня діяльність ускладнена. Також може бути важко повідомити роботодавця про судовий розгляд, особливо якщо підприємство знаходиться в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованій території. Тож процес звільнення в судовому порядку може затягнутися в часі.

Компенсації від держави за працевлаштування ВПО

Щоб стимулювати працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, держава виплачує грошові компенсації в сумі 6500 грн на місяць протягом двох місяців за кожну працевлаштовану особу.

Роботодавець може укласти з ВПО строковий або безстроковий трудовий договір (контракт) чи гіг-контракт. Допускається і працевлаштування за сумісництвом. Подати заяву можна до місцевого центру зайнятості або через портал «Дія».

Щоб отримати компенсацію, роботодавець має дотриматися певних умов: перебувати на обліку як платник ЄСВ, подати податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік, встановити розмір зарплати працівнику не нижче мінімальної місячної (годинної).

Чи має значення, в якому році особа отримала статус ВПО (для виплат підприємству, яке бере на роботу такого працівника зараз)?

Так. Відповідно до п. 1 Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 331, виплати надаються за працевлаштування тих ВПО, які після введення воєнного стану перемістилися з територій, де проводяться бойові дії, на території, де платникам ЄСВ може надаватися допомога в рамках програми «єПідтримка» (за розпорядженням КМУ від 06.03.2022 р. № 204-р).

Голова МК профспілки                                                          О. Дзюба

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.