Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо питань про лікарняні.
Чи приймати до оплати лікарняний, у якому зазначено строк самоізоляції — 12 днів?
Так. Строк самоізоляції може бути меншим за 14 днів.
Категорії осіб, які підлягають самоізоляції, визначає пункт 20 постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 № 641 (далі — Постанова № 641).
Зобов’язання щодо самоізоляції припиняється автоматично після закінчення строку самоізоляції.
Хоча загальний строк самоізоляції становить 14 днів, лікуючий лікар може змінити його відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я (абз. 2 п. 23 Постанови № 641) .
Строк, на який видали листок непрацездатності, залежить від дати, коли працівник контактував із хворим на коронавірус.
Скільки листків непрацездатності відкриють працівнику, який під час самоізоляції захворів на коронавірус?
Два. Адже це різні страхові випадки:
1) самоізоляція від СОVID-19 під медичним наглядом (п. 5-1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XI; далі — Закон № 1105);
2) захворювання на СОVID-19 (п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).
Розмір допомоги за другим страховим випадком може відрізнятися від розміру допомоги при самоізоляції під меднаглядом.
Порядок видачі та заповнення листків непрацездатності (ЛН) регулюють:
- Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455*;
- Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС з НВП від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).
* МОЗ наказом від 27.04.2020 № 963 затвердило зміни до розділу 5 цієї Інструкції та виділило ЛН особи на самоізоляції як документ, що засвідчує тимчасову непрацездатність при карантині.
В Інструкцію № 532 не внесли норми, як позначати у ЛН причину непрацездатності для осіб, які перебувають на самоізоляції під медичним наглядом. Але лікарі отримали директиву від МОЗ, що такі ЛН мають бути з відміткою «самоізоляція від COVID-19 — 11». Таку причину непрацездатності лікар дописує власноруч, адже на бланку ЛН немає цієї фрази, щоб її підкреслити.
Працівнику, який під час самоізоляції захворів на коронавірус, повинні закрити ЛН із самоізоляції з причиною непрацездатності «11» та відкрити інший первинний листок непрацездатності з причиною непрацездатності «захворювання загальне — 1».
Окремо за кожним ЛН перші п’ять днів непрацездатності оплачує за свій рахунок роботодавець. Починаючи з шостого дня — ФСС (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).
Підстава для призначення допомоги:
- виданий у встановленому порядку ЛН — для особи, що працює за основним місцем роботи;
- копія ЛН, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи — якщо особа працює за сумісництвом або працює за трудовим договором/контрактом та одночасно здійснює підприємницьку чи іншу діяльність.
Так скеровує частина 1 статті 31 Закону № 1105.
Розмір допомоги під час хвороби на коронавірус залежить від страхового стажу .
Особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом через коронавірус, допомогу з тимчасової непрацездатності виплачують у розмірі 50% середньої зарплати/доходу незалежно від страхового стажу. Виняток — медпрацівники, яким допомогу в таких випадках виплачують у розмірі 100% середньої зарплати/доходу незалежно від страхового стажу (п. 2 ст. 24 Закону № 1105).
Також нагадаємо, що на розмір допомоги впливає ще й кількість місяців страхового стажу упродовж року перед страховим випадком.
Якщо протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку страховий стаж становить менше 6 місяців, то незалежно від загального страхового стажу особа отримає допомогу не більшу, ніж розраховану з мінімальної зарплати (п. 4 ст. 19 Закону № 1105).
До речі, а скільки лікарняних відкриють особі у зворотній ситуації — якщо вона спершу хворіла на загальне захворювання, а під час хвороби її визнали контактною особою?
За необхідності така особа теж отримає два листки непрацездатності.
Наприклад, під час хвороби працівника на грип член його сім’ї захворів на СОVID-19. Працівника визнали контактною особою. Після одужання від грипу йому закриють ЛН з причиною непрацездатності «1» та за потреби відкриють новий, де зазначать причину непрацездатності «11».
Чи обов’язково працівнику відкривати листок непрацездатності на час самоізоляції?
Ні. Працівник не зобов’язаний звертатися до лікаря, щоб оформити листок непрацездатності, якщо захворів або перебуває на самоізоляції під медичним наглядом. Це його право, а не обов’язок.
Права, обов’язки та відповідальність застрахованих осіб визначає стаття 16 Закону № 1105.
Застраховані особи мають право, зокрема, на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених Законом № 1105 (п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону № 1105).
Обов’язки застрахованої особи перелічені у частині 2 статті 16 Закону № 1105. Серед них:
- надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначають матеріальне забезпечення та надають соціальні послуги відповідно до Закону № 1105;
- дотримуватися режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності.
Стаття 16 не містить обов’язку для працівника оформити листок непрацездатності у разі настання страхового випадку.
Застрахована особа несе відповідальність згідно із законом за незаконне одержання з її вини матеріального забезпечення та соціальних послуг за соціальним страхуванням через підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо (ч. 3 ст. 16 Закону № 1105).
Голова МК профспілки О. Дзюба