Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо оформлення звільнення, що припадає на вихідний.
У суботу та неділю кадровик і бухгалтер не працюють. Роботодавець не має права викликати їх на роботу, аби видати трудову книжку і розрахунок працівнику, день звільнення якого припав на вихідний. Це не форс-мажорні обставини, через які можна залучити працівників до роботи у вихідний (ст. 71 КЗпП).
Як діяти, якщо день звільнення припадає на вихідний, залежить від підстав звільнення — ініціатива роботодавця, ініціатива працівника, закінчення строку трудового договору.
- Звільнення з ініціативи роботодавця
Роботодавець повинен письмово попереджати працівників про звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності та штату та про зміну істотних умов праці щонайменше за два місяці (ст. 49-2, ч. 3 ст. 32 КЗпП).
Якщо строк попередження закінчується у святковий, вихідний або неробочий день, за статтею 241-1 КЗпП звільнити працівника потрібно найближчого робочого дня. Наприклад:
- в п’ятницю напередодні — замість суботи;
- наступного понеділка — замість неділі.
Визначити день звільнення складніше, якщо строк попередження закінчується святкового дня посеред тижня, наприклад у вівторок 25.12.2018. Який робочий день «найближчий» — понеділок чи середа?
Мінсоцполітики у листі від 02.09.2016 № 323/06/186-16 слушно зауважує:
День припинення трудових прав і обов’язків слід визначати з урахуванням не лише норми статті 241-1 КЗпП, а й конкретних обставин.
Якщо ігнорувати супутні обставини й формально виконувати норму статті 241-1 КЗпП, є ризик звільнити працівника раніше належного терміну та порушити законодавство про працю.
Мінсоцполітики наводить приклад у листі — ухвалу Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25.12.2013 у справі № 6-46513св13.
- Звільнення у зв’язку із закінченням строку договору
Що робити, якщо строк трудового договору закінчується у вихідний? Якщо основний працівник виходить із відпустки для догляду за дитиною у понеділок, то звільняти «строковика» в понеділок ризиковано — працівник може спробувати оскаржити звільнення, мотивуючи тим, що став постійним (ч. 1 ст. 39-1 КЗпП). Або буде незадоволений звільненням у понеділок, бо планував цього дня оформитися на нову роботу.
Звільнити у п’ятницю — теж не найліпший варіант: дата звільнення передуватиме даті закінчення строку трудового договору. Це питання врегульоване на держслужбі: держслужбовця, призначеного на посаду на період заміщення тимчасово відсутнього держслужбовця, за яким зберігали посаду, звільняють в останній робочий день перед днем виходу на службу основного працівника. Основний працівник має письмово повідомити керівника держслужби щонайменше за 14 календарних днів про вихід на службу (ч. 2 ст. 85 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII).
На підприємстві роботодавець не має права відмовити працівниці, що вирішила перервати відпустку для догляду за дитиною, навіть якщо вона хоче стати до роботи із наступного дня. Аби уникати таких ситуацій, регламентуйте в ПВТР. Наприклад: заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною слід подавати за три робочі дні, щоб роботодавець встиг звільнити «строковика».
Добре, якщо «строковик» напише заяву про звільнення за угодою сторін у п’ятницю. Тоді роботодавець дотримає усіх вимог законодавства, про які писали на початку статті. Однак, такі ідеальні випадки на практиці поодинокі.
Пропонуємо компроміс: у п’ятницю оформити наказ про звільнення, видати трудову книжку і розрахунок; дату звільнення — у вихідний — не змінювати.
Так само вважає і Мінсоцполітики (лист «Щодо визначення дня звільнення за строковим трудовим договором» від 05.01.2018 № 9/0/22-18/134):
День звільнення відповідно до частини 2 статті 241-1 КЗпП — останній день, визначений строковим трудовим договором. Роботодавець має видати трудову книжку і розрахуватися останнього робочого дня.
Висновок. Якщо строковий трудовий договір закінчується у вихідний, дату звільнення не змінюйте, а наказ, трудову книжку і розрахунок видайте у п’ятницю.
- Звільнення з ініціативи працівника
Працівник, який працює безстроково, має письмово повідомити роботодавця про звільнення без поважних причин за два тижні (ч. 1 ст. 38 КЗпП). У цьому разі день звільнення може припасти на суботу, якщо працівник подав заяву у перенесену за рекомендаціями Кабміну «робочу» суботу.
Уникайте таких ситуацій. У більшості випадків ви можете їм запобігти, особливо якщо працівник хоче звільнитися за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП).
День звільнення може бути вихідним за графіком для працівника і робочим для підприємства.
Ризики. Якщо день звільнення за власним бажанням припадає на неділю, працівник має право в понеділок як найближчий робочий день відкликати заяву про звільнення. Підтвердження — в ухвалі Апеляційного суду Миколаївської області від 11.08.2009 (справа № 22ц-1670/09).
Висновок. Якщо працівник хоче звільнитися за власним бажанням у вихідний, домовтеся про звільнення у п’ятницю або понеділок. Нехай працівник перепише заяву з новою датою. Якщо це неможливо, дату звільнення не змінюйте, а наказ, трудову книжку і розрахунок видайте у п’ятницю.
Голова МК профспілки О. Дзюба