Головам ППО
Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію видавництва ROBOTA.UA про трудові відносини під час воєнного стану, актуальні питання.
Як діяти роботодавцю, коли закінчився контракт з працівником-військовослужбовцем, який продовжує служити в ЗСУ У ч. 3 ст. 119 КЗпП йдеться про те, що якщо співробітниками, яких призвали на:
Особливий період діє в Україні з 17.03.2014 року після оприлюднення Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 р. № 303/2014 і продовжує діяти у зв’язку з дією воєнного стану в Україні. З огляду на це, звільнення працівника, з яким було укладено навіть строковий трудовий договір, можливе лише або після його звільнення з військової служби, або після закінчення особливого періоду (залежно від того, яка подія настане раніше). Це підтвердив Верховний Суд у постанові від 28.03.2018 р. у справі № 761/8873/16-ц, а також Державна служба України з питань праці у своєму роз’ясненні. Отже, у такій ситуації роботодавець повинен зберігати за працівником його місце роботи і посаду до звільнення останнього з військової служби або закінчення особливого періоду (залежно від того, яка подія настане раніше). Водночас звертаємо увагу, що до 18.07.2022 року норми ч. 3 ст. 119 КЗпП також передбачали збереження за працівником його середнього заробітку, однак з 19.07.2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX, яким з цієї норми було вилучено положення про збереження середнього заробітку. Однак наразі роботодавці можуть зберігати середній заробіток за власним рішенням. Роботодавець вимагає написати заяву на звільнення/піти у відпустку без збереження заробітної плати співробітникам підприємства, яке знаходиться у зоні бойових дій. Чи є його дії правомірними Надання відпусток, зокрема, без збереження заробітної плати, та звільнення працівника за його власним бажанням або за угодою сторін можливе лише за наявності відповідного бажання самого працівника. Роботодавець не має права примушувати працівника звільнитися або піти у відпустку. У випадку, якщо роботодавець не може забезпечити працівникам безпечні умови праці або взагалі роботою через перебування у зоні бойових дій, у нього є декілька інших варіантів виходу із ситуації, що склалася:
Якщо ж роботодавець все-таки наполягає написати заяву на звільнення або піти у відпустку без збереження заробітної плати, працівник може звернутися до Державної служби України з питань праці або профспілки (якщо така діє на підприємстві), які допоможуть провести конструктивний діалог з роботодавцем для вирішення ситуації. Працівник має кілька невикористаних відпусток за попередні роки. Чи може працедавець надати їх під час дії воєнного стану Роботодавець має право надати працівнику невикористані відпустки за попередні періоди під час дії воєнного стану, однак статтею 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ йому надано право відмовити працівнику у їх наданні у цей період на власний розсуд, і такі його дії будуть абсолютно правомірними. У випадку відмови невикористані відпустки можуть бути використані працівником вже після скасування або припинення воєнного стану. |
Голова МК профспілки О. ДЗЮБА