Лист № 377 від 10.12.2019р., надає інформацію щодо обіду для вчителя, чи є перерва для викладачів.

Головам ППО

            Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію щодо обіду для вчителя, чи є перерва для викладачів.

Де і як харчуються вчителі? Усім на думку спадає їдальня. Як же і коли вчителю влаштовувати собі обідню перерву та чи є вона взагалі?

  1. Чи є обідня перерва для вчителів?

Звісно. Кодекс законів про працю зобов’язує кожного працедавця – і школу, зокрема, – встановити обідні години для всіх. Тому вчитель має повне законне право на обід.

Навіть, якщо від роботи неможливо відірватися – наприклад, людина працює вихователем групи подовженого дня і має постійно наглядати за дітьми – їй мають дозволити обідати просто на робочому місці та створити для цього умови (про це говорить частина 4 статті 66 Кодексу законів про працю – “надавати працівникові можливість вживання їжі протягом робочого часу на тих роботах, де за умовами виробництва установити перерву неможливо”).

  1. Скільки має тривати обідня перерва вчителя?

Не більше 2 годин – це єдине законне обмеження. Мінімальної тривалості обідньої перерви та відпочинку для вчителя не існує. Якщо адміністрація наполягає, що у педагога є лише 20 хвилин великої перерви на обід – ці норми мають прописати у Статуті школи чи Посадовій інструкції вчителя. Ба більше: подібні адміністративні правила виносять на рішення колективу школи та профспілки. Інакше, для законної перерви вчителя жодних усних обмежень не може бути.

Окрім того, закон рекомендує влаштовувати обід після 4-х годин роботи. Але це не наказ, тому школа може встановити і свої правила, як розбивати робочий день учителя і коли влаштовувати відпочинок. Просто пам’ятайте: якщо ви працюєте хоча б 5 годин на день, ви точно маєте право на обід.

  1. Де може обідати вчитель?

В ідеальному світі школа має забезпечити вчителя місцем, де він може комфортно пообідати. Але, звісно, бувають ситуації, коли в школах немає навіть чайників. Наполягайте – як мінімум, ваш заклад має обладнати місце чи кімнату для вчителів, де вони можуть відпочити і поповнити свої сили. Якщо це можна зробити в учительській – будь ласка.

Юристи радять облаштувати місце для обіду в лаборантській, будь-якому кабінети чи відвести спеціальне місце в їдальні, де зможуть перекусити виключно вчителі.

  1. Що може і мала би зробити школа?
  • По-перше, директору варто скласти список усіх вчителів, які потребують обідньої перерви (наприклад, працюють понад 4 години на день) та встановити для цього часове вікно.
  • По-друге, школа має прописати тривалість, умови обідньої перерви та відпочинку або в колективному договорі,або у Внутрішньому розпорядку (Статуті). Так учителі зможуть розуміти свої права та обов’язки і апелювати до документів, якщо хтось посягне на їхнє законне право обідати.
  • По-третє, юристи радять таки узгодити час великої перерви, щоб і вчителі, і діти могли повноцінно харчуватися в цей час і не відволікатися від уроків.

Голова МК профспілки                                                              О. Дзюба

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.